Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Deneysel / DR. GUERO TAHTA BACAKLARLA DENGEDE DURAN ROBOT PROGRAMLADI

DR. GUERO TAHTA BACAKLARLA DENGEDE DURAN ROBOT PROGRAMLADI

Artık hobi dükkanlarında, oyuncakçılarda kolaylıkla bulabildiğimiz robot kitleri sayesinde, basit dengeye sahip robotlar üretmek mümkün. Fakat Uzman Robotçu Dr. Guero (aka Masahiko Yamaguchi) bu kitleri o kadar güzel programlıyor ki; ortaya mucize denilebilecek projeler çıkıyor. Gerçek Bilim’ in daha önce yaptığı haberi hatırlarsanız, yine aynı kitle ipte yürüyen bir robot programlanmıştı. İşte Dr. Guero tahta bacak benzeri bir çift çubukla dengede bir robot programladı. Bu robot o kadar dengeli ki, her yerde aynı bir cambaz gibi hareket edebiliyor.
Kondo KHR-3HV robot kitinden programlanan robot basit bir jiroskopik(gyro) sensör ve ivmeölçer ile ince ayar yapıyor ve kollarını ve ayaklarını kullanarak dengesini koruyor. Robot denge algoritması o kadar iyi programlanmış ki, 45 derece eğime kadar düşmeden durmasını sağlıyor. Tabi bu eğime tırmanırken, zeminin hareket etmemesi gerekiyor.
Dr. Guero basit robot kitiyle ürettiği tahta bacak robotuyla  sınırları zorlamaya devam ediyor. Daha önce bisiklet süren, ipte yürüyen robotlar programlamıştı. Robot programcılığının sınırları inanılmaz geniş gerçekten…

Kit Amerika’ da 1829 dolara satılıyor.

 Gerçek Bilim’ in diğer ipte yürüyen robot haberi için tıklayınız 

Kaynak : http://www.gizmag.com/dr-guero-balancing-robot/26860/

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA Yeni Keşfettiği 7 Gezegende Sıvı Halde Su Bulunabileceğini Duyurdu

NASA 22 Şubat 2017’de yaptığı basın konferansında Güneş Sisteminin dışında 7 dış gezegene sahip bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*