Sorting by

×
BiyolojiDoğa ve ÇevreTıp ve Sağlık

Zehirli Mantarlar İçin Taşınabilir Test Geliştirildi

Normalde çoğu insan hazır satılan mantarları alırken, kırsaldaki insanlar doğadan toplamayı tercih edebiliyor. Fakat yaban mantarlarını toplarken, yapılan hatalar nedeniyle zehirlenmeler ve hatta ölümler olabilir. USDA Tarımsal Araştırmalar Servisi’nden araştırmacılar, zehirli mantarları tespit eden portatif bir test geliştirdi.

Uzman toplayıcılar mantarın görünüşlerinden zehirli olup, olmadıklarını anlayabilirken diğer insanlar benzer görünüşleri nedeniyle bazı mantarları karıştırabilir. Örneğin, Amanita phalloides(köygöçüren veya death cap-ölüm şapkası) olarak bilinen bir tür mantar, zehirsiz , benzer Amanita velosa(springtime amanita) mantarı ile kolaylıkla karıştırılabilir. Fakat bunları karıştırmanız canınıza mal olabilir.

Araştırmacılar her yıl mantar zehirlenmelerinden, dünyada yüzlerce insanın öldüğünü belirtiyor. Dünya’da en ciddi vakaların amanitin mantarlarının ürettiği amatoksin zehirinden kaynaklandığını belirtiyor. Bu toksin için ölümcül (fatal) konsantrasyon, kg başına 0,1 mg(bir gramın yüzde biri)’dur.

Dünyada Amaotoksin zehirini test edebilen sadece birkaç laboratuvar olduğundan, tüm hastalara faydası olamıyor. Fakat yeni geliştirilen test amanitinleri sadece birkaç dakikada tespit edebiliyor.

“Bu test sayesinde yaban mantarlar hakkında daha fazla bilgi edinebiliyoruz. Ayrıca fiziksel ve karakteristik olarak belirlenemeyen amanitinlerin varlığını tespit edebiliriz,” diyor projede yer alan Candace Bever.

Lateral akış immüno değerlendirme testi (LFIA- lateral flow immunoassay) reaktif moloklanal antibadiye özgü ve 10 ppb duyarlılığa sahip bir test. Numune pedi, bağlayıcı ped,nitroselüloz membran ve süzücü pedden oluşuyor. Ekip pirinç tanesi kadar bir numunenin yeterli olduğunu ve ayrıca bu testle mantar yiyen kişilerin idrar numunelerinde toksinler bile tanımlanabiliyor.

Araştırmacılar LFIA test sonuçlarını, LC-MS cihazı numuneleriyle diagnostik verimin çok iyi olduğu gördü. Ayrıca bu sayede köpek gibi hayvanların yanlışlıkla yediği mantarları da idrardan tespit edebilir.

Tabi bu test diğer toksin ve halüsinojenleri tespit etmediğinden, diğer mantar türlerinde işe yaramayabilir. Yine de bu test en tehlikeli ve yaygın zehirli mantarlardan bir türün hızlı bir şekilde testini yapabildiğinden gerçekten işe yarayabilir.

Araştırma proje için ticari bir ortak arayışındalar. Ticari olmadıkça piyasaya görmemiz henüz mümkün değil.

Araştırma Toxins dergisinda yayınlandı.

Kaynak: Agricultural Research Service

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Zehirli Mantarlar İçin Taşınabilir Test Geliştirildi - Vonelon.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu