BiyolojiDoğa ve ÇevreGenelHaberlerKimya

Yusufçuk Böceğinin Aşkındaki Redoks Kimyası

 

Hayvanlar dünyasındaki pek çok erkek dişisini etkilemek için renkleri kullanıyor fakat bazı yusufçuk böcekleri daha özel bir yöntem kullanıyor. Renklerini soluk bir sarı renginden parlak bir kırmızıya çevirerek cinsel olgunluğa ulaştıklarını belli ediyorlar.

Japonya Ulusal Gelişmişi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde National Institute of Advanced Industrial Science and Technology biriminden Ryo Futahashi ve meslektaşları bu renk değişiminin basit bir indirgenme tepkimesi olduğunu gösterdi.

Yetişkin ve genç erkek yusufçuklardan ekstrakte edilen pigmentler karşılaştırılarak, 2 grup pigment bulundu. Bunlar ise ksantomatin (xanthommatin) ve dekoarboksile ksantomatin, işte fark bu iki pigmentin oksidasyon seviyelerinden kaynaklanıyor. Yetişkin olmayan yusufçuklarda pigmentin yükseltgenmiş hali bulunmakta ve ona sarı renk veriyor, yetişkin de ise indirgenmiş hali de bulunuyor ve ona kırmızı rengi veriyor.

Araştırma Proceedings of the National Academies of Science, Amerika’ da yayınlandı ve takım ayrıca yetişkin olmayan yusufçuklara indirgenmiş maddeyi enjekte ettiğinde renklerini kırmızıya çevirmeyi başardı. Bu redoks kontrollü renk değişiminin ilk örneği oldu.

 

Kaynak : http://www.rsc.org/chemistryworld/2012/07/redox-chemistry-behind-dragonfly-romance

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu