Sorting by

×
Bilimsel GelişmeMakalelerTıp ve Sağlık

Yumurta Sarısı Ekstraktından Çölyak Tedavisi Geliştirildi

çölyak tedavisi

Çölyak hastalığını biliyorsanız , hastalarının çektiği çileleri de bilirsiniz. Otoimmün sistemindeki negatif reaksiyon nedeniyle, gluten içeren buğday ,arpa,çavdar gibi, tahıl içeren ekmek,pasta,içecek gibi her türlü yiyeceğin tüketimi çölyaklılar için büyük bir risk teşkil ediyor. Herşeye rağmen yeni geliştirilen yumurta tabanlı bir beslenme desteği sayesinde çölyaklıların dilediği şeyi yiyebileceği düşünülüyor.

Yrd. Doç. Dr. Hoon Sunwoo ve Kanada Alberta Üniversitesi’nden emekli profesör Jeong Sim’in geliştirdiği yeni gıda takviyesi sayesinde çölyaklılar belki de rahat bir nefes alabilecek. Tavuk yumurtası sarısından elde edilen bileşik midedeki gluten moleküllerine bağlanıyor. Bu sayede glutenin içinde bulunan ve ince bağırsaktaki emilimi engelleyen problem bileşik gliadin bileşiğinin sindirime engel olması engelleniyor.

“Bu ilave midedeki glutene bağlanarak nötralize olmasına yardımcı oluyor. Bu sayede ince bağırsağa koruma sağlayarak, gliadin kaynaklı hasarları sınırlıyoruz. Umuyoruz ki, bu ilave sayesinde çölyak ve gluten intoleransına sahip insanların hayat kalitesini geliştirelim, “diyor Yrd. Doç. Dr. Hoon Sunwoo.

Çölyak hastaları gluten intoleransından kaynaklanan , baş ağrıları, yorulma, şişmeler ve anemi problemleri nedeniyle glutensiz yiyecekler tüketme zorundadır.

Yine bu yeni tedavinin bir yıla kadar denemelerde etkili olabileceğini göstermesi gerekiyor. Eğer testleri geçerse  3 yıla kadar Kanada’da sonrasında ABD ve Avrupa’ya gelmesi planlanıyor. Umarız bu sayede çölyaklıların çileleri biter.

Not: Yine de burada geliştirilen ilacın özel bir ilaç olduğu, sadece yumurta sarısının Çölyak tedavisi için yeterli olmayacağını belirtelim. 

Kaynak : http://uofa.ualberta.ca/news-and-events/newsarticles/2015/july/cracking-gluten-intolerance

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu