Astronomiİlginç BilimMakalelerÜtopyaUzay-Zaman

9. Gezegen İlkel Bir Karadelik Olabilir Mi?

Son birkaç yıldır astronomlar ve kozmologlar Güneş Sistemi’nin en dış bölgelerinde, Dünya’nın kütlesinden 10 kat daha büyük bir 9. Gezegenin varlığına dair teoriler kuruyor. İşte yapılan son çalışmaları referans alan Jakub Scholtz ve James Unwin 9. Gezegenin ilkel bir kara delik olma olasılığını araştırıyor. Bu sayede trans Neptün (Neptün ötesi-TNO) nesnelerinin yörüngelerinde oluşan, sıra dışı desenlere neden olan kütle çekim kaynağını anlamlandırmaya çalışıyor.

Durham ve Chicago Illinois Üniversitesileri’nden Jakub Scholtz ve James Unwin’in yazdığı makale Physical Review Letters dergisinde yayınlandı. Araştırmada trans Neptün cisimlerinin anormal yörüngeleri ve 5 yıllık OGLE (Optik Kütleçekimsel Lensleme Deneyi- Optical Gravitational Lensing Experiment) veri grubu sayesinde; 9. Gezegen gibi özel astrofizik cisimlerinin olma olasılığı hipotezi ortaya atılıyor. Aslen burada 9. Gezegen ve kalan cisimlerin ilkel kara delikler olabileceği anlatılıyor.  

“Herşey,James ve eşi Laura’nın Chicago planetaryumuna gittiklerinde 9. Gezegen hakkında kısa bir belgesel görmesiyle başladı. İşte bu James’in dikkatini çekmiş olmalı ki, ertesi gün beni aradı ve burada 9.gezegeni taklit edebilecek bir cisim olup, olamayacağı hakkında kafa yormaya başladık. Başlarda eğlencesine sayısız senaryo yarattık: Bose yıldızları,ultra küçük karanlık madde haleleri, ilkel kara delikler ve diğer birkaç olasılık daha..” diyor Jakub Scholtz Phys.org’a verdiği demeçte.

Önceki Araştırmalar 9. gezegene Taban Oluşturuyor

9. gezegene ait hipotezleri araştırırken, Tokyo Üniversitesi’nden diğer bir araştırma ekibi OGLE deneyinin bir parçası olarak toplanan verileri yeniden analiz ediyordu. OGLE deneyi Varşova Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma ve gelişmiş teleskoplar kullanarak gökyüzünün detaylı görüntülerini kaydetmeye yarıyor.

OGLE verilerinin yeniden analiziyle ilkel kara delik topluluklarının kütlesiyle, astronomların tahmin ettiği 9. Gezegen kütlesi kısmen benzerlik gösterdi.  Scholtz ve Unwin bu kesin olmayan bulguları öğrendiğinde, 9. Gezegenin aslında ilkel bir kara delik olabileceğini düşünmeye başladı.

“Son parçaları da bir araya getirdiğimizde, bunların gerçekten ilkel kara deliklerin etrafını saran karanlık madde haleleri olabileceğini kavradık. Eğer 9. Gezegen kara delik ise, yayacakları Gama/X ışınları sayesinde gözlenebilirler. İşte bu anlamada güneşin etrafında dönen ilkel kara delikler pek de saçma gelmeyecek ve artık belki de bu konuya daha fazla dikkatimizi vermemiz gerekecek,” diyor Scholtz

Trans Neptün objelerinin sıra dışı yörüngelerine dair hipotez daha önce de 9. Gezegenin varlığıyla açıklanabileceği öne sürülmüştü. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Michael Brown ve Konstantin Batygin bunların başında geliyor. Diğer taraftan; Tokyo Üniversitesi ekibi OGLE verisini yeniden analiz ederek, ilk kez mikrolens olaylarındaki fazlalığın ilkel kara deliklere kanıt olabileceği fikrini ilk kez ortaya koyanlardır.

Zaten Scholtz ve Unwin’de bu iki hipotezi birleştirerek uzun süredir öngörülen ekstra gezegenin, ilkel kara delik popülasyonlarına ait bir kara delik olabileceğini öne sürüyor. Ayrıca araştırmacılar daha önce 9. Gezegene ait teori senaryolarından birini de gösteriyor. “ Serbest dolaşan bir gezegenin yakalanması” olarak da bilinen senaryo da ilkel kara deliğin yakalanması gibi düşünüldü.

“Bu çalışmanın iki önemli getirisi olacağını düşünüyorum. İlk olarak daha öne şüpheci davranan diğer bilim insanlarına da ilham verecektir ki, onlardan bazı ilginç fikirler de geldi. Örneğin, Edward Witten Starshot programında gönderilecek küçük uzay uydularını ilkel kara deliklere girmesiyle rastgele parlamalara neden olabileceği gibi…” diyor Scholtz.

Araştırmacılar gelecek araştırmalarında daha önce ihmal edilen büyük gamma ve X-ışını kaynaklara bakmaya başlıyor. “Hareket eden kaynağı görmak için,çok umut verici yeni bir metot geliştirdik. Böylece FERMI büyük alan teleskopuyla yılda yaklaşık 10 foton kaynağı kadar tespit edebileceğiz,” diyor Scholtz.

Kaynak : https://phys.org/news/2020-08-planet-primordial-black-hole.html

Araştırma Referansları :

What if planet 9 is a primordial black hole? Physical Review Letters (2020). DOI: 10.1103/PhysRevLett.125.051103.

Evidence for a distant giant planet in the solar system. The Astronomical Journal (2020). DOI: 10.3847/0004-6256/151/2/22.

The planet nine hypothesis. Physics Reports (2020). DOI: 10.1016/j.physrep.2019.01.009.

Constraints on Earth-mass primordial black holes from OGLE 5-year microlensing events. Physical Review D (2020). DOI: 10.1103/PhysRevD.99.083503.Journal information:Physical Review Letters Astronomical Journal Physical Review D

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu