Sorting by

×
Genel

Yeni Yapılan Denemelere Göre; Hidroksiklorokin, Koronavirüs Tedavisinde İşe Yaramıyor

Geçtiğimiz cumartesi günü FDA,  hidroksiklorokin ve klorokin adlı 2 sıtma ilacının COVID-19 tedavisinde kullanılması için acil onay vermişti. Fakat, bir Fransız tıp dergisi tarafından yayınlanan yeni bir araştırmada , hidroksiklorokinin koronavirüsün temizlenmesinde bağışıklık sistemine faydası olmadığına dair yeni bir kanıt bulundu. Geçtiğimiz günlerde Abdi İbrahim İlaç Firması klorokin üreterek, sağlık bakanlığına ücretsiz vereceğini duyurmuştu.

Bu araştırma, Fransa ve Çin’de hidroksiklorokin ve azitromisin kombinasyonu tedavisininin ağır semptomlar göstermeyen hastalarda faydasını gösteren iki araştırmadan hemen sonra yayınlandı.

Antiviral ilaçlar konusunda uzman bazı araştırmacılar, bu ilaçlara dair yeterli kanıt olmadan , ilacın çok fazla ön plana çıkarıldığını düşünüyor.

İlacın COVID-19’a karşı etkili olmadığını gösteren bazı klinik çalışmalar var. Daha da önemlisi ilacın tehlikeli yan etkileri olabilir ve boş umutlara neden olabilir. Ayrıca normalde gerçekten ilaca ihtiyacı olan sıtma,lupus ve romatoid artirit hastalarının da ilaca erişiminde sıkıntılar oluşmaya başladı.

Normalde 17 Mart’ta Fransa’da yayınlanan ilk araştırmaların birinde hidroksiklorokin ve azitromisin antibiyotiği kombinasyonunun COVID-19 tedavisinde etkili olduğu belirtilmişti. Bu çalışmadan sonra, tüm dikkat bu ilaçlara kaydı. Philippe Gautret  tarafından yürütülen araştırmada 80 hafif semptomlu hasta yer aldı. Ayrıca bu hastaların % 85’inde ateş yani virüsün en önemli belirtisi yoktu. Yani hastalar doğal bağışıklıkla virüsü yenmiş olabilir.

Ayrıca daha önce medRxiv’e gönderilen diğer Wuhan Üniversitesi araştırmasında da hidroksiklorokin sadece hafif semptomlara sahip hastalara verildi. Bu araştırmada, kontrol grubuna kıyasla, 31 hastanın 24 saat içinde semptomlarının hafiflediği gösterilmişti. Ayrıca ilaç verilen 31 hastadan 25’inde pnömoni gelişirken, kontrol grubunda bu 31 hastadan 17’sinde pnömoni gelişti. Yani araştırmanın sonuçları bulandırılmış olabilir ve araştırma henüz hakemler tarafından değerlendirilmedi. 

Sonuç olarak bu iki araştırmanın sonuçlarında bazı belirsizlikler var.

Jean-Michel Molina liderliğindeki ekip de hidroksiklorokin ve azitromisin kombinasyonunu 11 hastalık küçük bir grupta denedi ve sonuçlar çarpıcı biçimde farklıydı.

Aynı Marsilya’daki çalışma gibi Molina’nın denemesi de küçük pilot bir çalışmaydı. Moline ve meslektaşları Gautret ile anı dozu kullandı. Gautret’in araştırmasına karşı bu çalışmada ilaç verilmeye başlandığında; 11 hastadan 8’inde sağlık durumları vardı ve diğer 11’den 10’unda ateş vardı ve baya hastalardı.

Parisli araştırmacılar hidroksiklorokin(günde 600 mg -10 gün) ve azitromisin (ilk gün 500 mg, 2 ila 5 gün arası 250 mg) ile yaptıkları tedaviden 5 -6 gün sonra 10 hastadan 8’inin halen pozitif çıktığını gösterdi. Bu 10 hastadan biri öldü, ikisi yoğun bakıma alınırken biri de önemli komplikasyonlar oluştuğundan dolayı tedavisi kesildi.

Ayrıca Çin’de yapılan benzeri bir çalışmada, hidroksiklorokin kullanan hastaların 7 gün sonunda viral temizlenmeye dair bir etki göstermediği, kontrol grubuyla arada fark olmadığı gösterildi. Yani Molina’nın elde ettiği verileri destekliyor.

Her ne kadar geçtiğimiz günlerde FDA , COVID-19 hastalığına karşı hidroksiklorokine onay verse , ilacın etkisine karşı sorular kafa kurcalıyor. Molina ve meslektaşları şöyle bir not düşmüş: “Hidroksiklorokine dair klinik araştırmalar devam ederken, bu ilaç kombinasyonunun etkinliği ve güvenliği üzerinde kesin bir cevap sağlamalıdır,” diyor.

Araştırma Referansı:  Jean Michel Molina et al. No Evidence of Rapid Antiviral Clearance or Clinical Benefit with the Combination of Hydroxychloroquine and Azithromycin in Patients with Severe COVID-19 Infection, Médecine et Maladies Infectieuses (2020). DOI: 10.1016/j.medmal.2020.03.006

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2020-04-hydroxychloroquine-effective-coronavirus-small-trial.html

Yeni Araştırmalar:

https://www.mediterranee-infection.com/wp-content/uploads/2020/03/COVID-IHU-2-1.pdf

http://www.zjujournals.com/med/EN/10.3785/j.issn.1008-9292.2020.03.03

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.22.20040758v2

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Yeni Yapılan Denemelere Göre; Hidroksiklorokin, Koronavirüs Tedavisinde İşe Yaramıyor - Vonelon.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu