Alternatif EnerjiBilimsel GelişmeElektronikKimyaNanoteknolojiTeknoloji Haber

Yeni Nesil Nanotüp Pil 2 Dakikada % 70 Doluyor

nanojel pil

Herhalde bugün kullandığımız kablosuz her şey pille çalışıyor. Cep telefonları, bilgisayarlar, kablosuz kulaklıklar,dronelar gibi pek çok şey pille çalışsa da şarj süreleri halen saatleri bulabiliyor. Fakat Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nden bilim insanları sadece 2 dakikada % 70 dolan ve iddiaya göre 20 yıl kullanılabiliyor. Bu piller standart lityum iyon piller arasındaki fark ise anotta(-) kullanılan maddenin türü.  Normal lityum iyon pillerde grafit anot kullanılırken, yeni pilde titanyum dioksit jel kullanılarak, pilde oluşan kimyasal reaksiyon hızlandırılarak, hızlı şarj sağlandı. Bu etkiyi yaratmak içinse, insan saçından milyonlarca kat daha küçük nano tüp çubuklara bölerek titanyum dioksiti geliştirdiler. Lityum iyon pillerin aksine anota reaksiyonları hızlandırmak için elektrotları anota bağlamak için katkı maddelerine gerek yok.

Bu teknolojinin özellikle elektrikli arabalar için çok önemli olabileceği belirtiliyor. Yeni jenerasyon lityum iyon piller sayesinde elektrikli arabaların 20 kat daha hızlı şarj edilebilir. Bu sayede günümüz arabalarında 500 şarj olan pil ömrü 10,000 şarja çıkabilir.

Yeni nesil bu nanotüp jel pili üretmenin oldukça kolay olduğu belirtiliyor. Titanyum dioksit ve sodyum hidroksitin belli bir sıcaklıkta reaksiyonu ile bunun mümkün olduğu belirtiliyor.

Nanoteknoloji sayesinde günümüzde benzinli arabalara alternatif olarak elektrikli arabaların menzili arttırılabilir. 5 dakikada şarj olabilecek arabalar belki de benzinli arabaların tahtına oturabilir. Araştırma Advanced Materials dergisinde yayınlanan araştırma daha büyük prototiplerde denenecek. Gelecekte ultra hızlı şarj olan arabalar sayesinde belki de fosil yakıtlar tarihe karışabilir.

Kaynak : ScienceDaily

Araştırma Referansı :

  1. Yuxin Tang, Yanyan Zhang, Jiyang Deng, Jiaqi Wei, Hong Le Tam, Bevita Kallupalathinkal Chandran, Zhili Dong, Zhong Chen, Xiaodong Chen.Nanotubes: Mechanical Force-Driven Growth of Elongated Bending TiO2-based Nanotubular Materials for Ultrafast Rechargeable Lithium Ion Batteries (Adv. Mater. 35/2014)Advanced Materials, 2014; 26 (35): 6046 DOI:1002/adma.201470238
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu