Sorting by

×
MakalelerTıp ve Sağlık

Yeni Keşfedilen Kan Testi Sayesinde Alzheimer İçin Erken Teşhis İmkanı Doğdu

alzheimer

Bilim insanları % 90’dan yüksek doğrulukla Alzheimer veya orta derece bilişsel bozukluğu tespit edebilen bir kan testi keşfetti ve doğruladı. Test üç yıl öncesini öngörebiliyor. Nature Medicine dergisinde yayınlanan makaleye göre test Alzheimer’ın başlangıç safhasında tespit etme potansiyeline sahip. Böylece erken tedavi semptomların yavaşlatılabilmesi mümkün olacak. Bu test kanda yapılan biyo-işaretleyici olma özelliği taşıyor. Tüm dünyada 35,6 milyon kişi Alzheimer hastalığıyla mücadele ediyor, ve her 20 yılda bu sayı iki katına çıkarak 2050’ye kadar 115,4 milyon insanın bu hastalığa yakalanacağı tahmin ediliyor. Test için keşfedilen 10 lipit Alzheimer’ı % 90’a yakın doğrulukla tespit ediyor. Bu lipitler sinir hücresi membranlarındaki bozulmayı saptadığından Alzheimer ve diğer bilişsel bozuklukları tespit edebiliyor.

Amerikan Georgetown Üniversitesi’nden araştırmacılar, Alzheimer’ı 3 yıl önce saptayan bir test geliştirdi. Testin doğruluk payı yüzde 90. Araştırmacılar 70 yaş ve üzeri 500 kişiyi 5 yıl boyunca takip etti. Katılımcıların 5 yıl sonra 74’ünde hem Alzheimer, hem de amnestik orta bilişsel bozukluk tespit edildi.

Alzheimer’a yakalanan 53 kişinin kan değerleri, sağlıklı 53 kişi ile karşılaştırıldı.

Kandaki 10 yağ seviyesinin iki grupta farklılık gösterdiği görüldü. Araştırmacılar, bu değerlere bakarak hastanın 3 yıl içinde Alzheimer’a yakalanıp yakalanmayacağını söylemenin mümkün olduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar APOE4 geni varlığında Alzheimer hastalığının oluşma riski olduğunu belirtti. Yine araştırmada bu genle ilgili önemli bir faktör tespit edilemedi.

Araştırma, Alzheimer’la mücadelede çığır açabilecek bir adım olarak değerlendiriliyor. Zira, Alzheimer tedavisine ne kadar erken başlanırsa ilaçlar o kadar etki gösteriyor. Test, 2 yıl içinde klinik çalışmalarda kullanılabilecek.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2014/03/140309150532.htm

http://www.ntvmsnbc.com/id/25503409/

Araştırma Referansı :

  1. Mark Mapstone, Amrita K Cheema, Massimo S Fiandaca, Xiaogang Zhong, Timothy R Mhyre, Linda H MacArthur, William J Hall, Susan G Fisher, Derick R Peterson, James M Haley, Michael D Nazar, Steven A Rich, Dan J Berlau, Carrie B Peltz, Ming T Tan, Claudia H Kawas, Howard J Federoff. Plasma phospholipids identify antecedent memory impairment in older adultsNature Medicine, 2014; DOI: 10.1038/nm.3466
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu