Teknoloji HaberYeni İcatlar

Yeni Akıllı Telefon Kamerası Kimyasal İçeriği Gösterebilir

kameraoptik

İçeceğinizin içindeki kimyasal bileşimleri sadece bir fotoğraf veya video çekerek öğrenebilir misiniz? İşte Tel Aviv Üniversitesi’nden araştırmacılar küçük bir hiperspektral  görüntüleme kamerasıyla bunu gerçekleştirebilirler.

Hiperspektral görüntüleme insan gözü tarafından seçilemeyen ışık spektrasını tarayarak, her maddeye ve prosese özel elektromanyetik parmak izlerini tanımlayabiliyor.

Normalde bu teknoloji daha büyük kameralarla yapılabilse de, Tel Aviv Üniversitesi’nden Prof. David Mendlovic daha küçük optik bileşenler kullanarak akıllı telefonlara uyabilecek kadar küçültmeye çalıştı. MEMS adı verilen mikroelektronik sistem teknolojisi kullanılarak, kitle üretimine uygun standart akıllı telefonlarla çalışabilecek kamera tasarımları yapmaya çalışıldı.

Çekilen fotoğraflardan anlam çıkarabilmek için bunların, farklı maddelerin hiperspektral işaretlerinin olduğu veri tabanlarıyla karşılaştırılmaları gerekiyor. “Bu optik element ayarlanabilir filtre ve yazılımı gibi davranarak, yeni bileşenleri destekleyebilir, resme bağlı bilgiyi çekip çıkarabilir,” diyor Mednlovic.

İlk çalışır prototipin Haziran’a kadar hazır olması bekleniyor. Başlangıç sistemi Mobile World Kongresi’nde tanıtılacak.

Geliştirilen teknoloji Unispektral adı altında üniversitenin Ramot teknoloji transfer şirketi tarafından geliştiriliyor. Bu gibi uygulamalar tüketici elektronikleri, otomotiv endüstrisi,biyoteknoloji ve ülke güvenliği için kullanılabilir.

Kaynak: Gizmag

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Yeni Akıllı Telefon Kamerası Kimyasal İçeriği Gösterebilir –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu