Sorting by

×
BilimBilimsel GelişmeBiyolojiGenelHaberlerİlginç BilimTıp ve Sağlık

Yaşlanan Kalp Hücreleri Modifiye Kök Hücrelerle Yenilendi

Yaşlanmadan ya da kalp hasarından doğan kalp hastalıklarında, kalp dokusu modifiye edilmiş kök hücreleri tarafından yenilendi. American Heart Association’s Basic Cardiovascular Sciences 2012 ve Journal of the American College of Cardiology dergisinde eş zamanlı olarak araştırma yayınlandı.

Doktoralı Sadia Mohsin, San Diego Eyalet Üniversi’ nden araştırma yazarlarından, ”  Yaşlanmış kalp hücrelerini  kök hücreler ile biyopsiledik ve sağlığına kavuşturduk. Bu sanki bu hücreleri tekrar hayata döndürüp,  saati geriye almak gibi.” dedi.

Araştırmacılar kök hücreleri PIM-1 proteiniyle modifiye edip, hücrelerin büyümesini ve hayat tutunmasını sağladılar.

Hücreler yenilendiği zaman, kök hücrelerdeki telomeraz enziminin aktivitesinde artış görüldü, bu telomer uzunluğunu arttırdı. Telomerler kromozomların sonlarındaki kapaklar gibiler ve hücre replikasyonunu kolaylaştırıyorlar. Yaşlanma ve hastalıklarla telomerle bozuluyor.

Böylece, kalp nakline göre PIM-1  enzim  modifikasyonu gerçekten avantaj sağlayacak.

Kaynak : www.sciencedaily.com

 

Referans :

  1. Mohsin, Khan, Toko, Bailey, Cottage, Wallach, Nag, Lee, Siddiqi, Lan, Fischer, Gude, Quijada, Avitabile, Truffa, Collins, Dembitsky, Wu and Sussman. Human Cardiac Progenitor Cells Engineered with PIM-1 Kinase Enhance Myocardial RepairJournal of the American College of Cardiology, July 23, 2012 DOI:10.1016/j.jacc.2012.04.047

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu