Sorting by

×
GenetikMakalelerTıp ve Sağlık

Enzim USP15, Farklı Kanser Türlerinin Tedavisinde Kullanılabilir


George Washington Üniversitesi Kanser Merkezi’nden bilim insanları USP 15 enziminin meme ve pankreas kanserinin yeni tedavileri için kullanılabileceğini buldu. Nature Communications dergisinde yayınlandı.

“Bu çalışma sayesinde USP15 enziminin meme kanserinde genom stabilitesini yönettiği ve tümörü yok etmede eşsiz tedavilerin habercisi olduğunu doğruladık,” araştırmanın yazarı GW Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Huadong Pei. ”

Yapılan sürekli araştırma ve devam eden çalışmalar sayesinde, USP 15’in kanserde aldığı rol ve gelecekteki terapilere dair geniş çaplı bilgi edinildi.

Kanser Genom Atlası’na göre meme kanserinde % 16 ve pankreas kanserinde % 5 kadar, USP 15 enziminin silinmesine işaret ediyor. Araştırmalar kanserle ilişkilendirilen USP15 mutasyonlarının , kanser hücrelerinde poli ADP riboz polimeraz inhibitör(PARP) duyarlılığını arttırdığını gösteriyor.

PARP inhibitörleri, farklı amaçlar için geliştirilen yeni farmakolojik bir inhibitör sınıfı ve kısaca kanser tedavisi için geliştirildi. BRCA mutasyonlu hastaların yönetimden büyük bir potansiyel kazandı.

Pei ve araştırma akibi USP15 ‘in homolog gen oluşumu ve PARP inhibitörlerine ile kanser hücresi tepkisini regüle ettiğini buldu.

USP15 ubikitin zincirlerini kaldıran grupta olduğundan, genom stabilitesi açısından çok önemli bir proteindir. Pei ve ekibi USP15’inde USP4 enzimi gibi DNA onarımında rol aldığına inanıyor. Bu enzimde ekip tarafından 4 yıl önce keşfedilmişti.

“USP15 pankreas kanseri tedavileri için potansiyel biyoişaretçi olmasının yanında meme ve yumurtalık kanserleri içinde kullanılabilir,” diyor doktora öğrencisi Yihan Peng.

Araştırmacılar bir sonraki araştırmada hastalardan alın doku örneklerinde USP15 enziminin radyokemoterapi tepkisini inceleyecekler. Ayrıca USP inhibitörlerini derinlemesine görüntüleyecekler.

Başlıklı araştırma “The Deubiquitylating Enzyme USP15 Regulates Homologous Recombination Repair and Cancer Cell Response to PARP Inhibitors,” Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2019-03-enzyme-usp15-potential-role-future.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu