Sorting by

×
BiyolojiDeneyselGenetikİlginç BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Yale Araştırmasına Göre, Ketojenik Diyet; Grip Virüsüyle Savaşta Etkili

15 Kasım’da Science Immunology dergisinde yayınlanan ve Yale Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada ketojenik dietle beslenen farelerin grip virüsüyle daha iyi savaştığı gösterildi.

Ketojenik diyette yüksek yağ ve düşük karbonhidrat içeren besinler tüketiliyor. Et,balık,tavuk ve nişasta içermeyen besinlerin alınması, akciğerlerdeki T hücrelerinin alt kümelerini aktive ediyor. T hücrelerinin alt kümelerini aktive etmesiyle,hava yollarındaki mukus üretimini iyileştirerek etkili bir şekilde virüsün hapsedilmesini sağlıyor. Daha öncesinde ketojenik diyet, influenza(grip) virüsü tepkisiyle ilişkilendirilmemişti.

“Bu gerçekten beklenmedik bir bulgu,” diyor Waldemar Von Zedtwitz İmmunobiyoloji ve Moleküler, Hücresel ve Gelişim Biyolojisi Profesörü ve Howard Hughes Tıp Enstitüsü araştırmacısı ve ortak yazar Profesör Akiko Iwasaki,

Bu araştırmanın iki fikir babası , Prof. Visha Deep Dixit ve Iwasaki’nin laboratuvarından Ryan Molony ; inflammasom adı verilen immün sistem aktivatörlerinin, kendi konaklarında zararlı immün tepkilerine yol açabileceğini buldu. Sonrasında, Dixit’in laboratuvarında çalışan Emily Goldberg ise ketojenik diyetle inflamasomların oluşumunun engellendiğini gösterdi.

Sonra bu diyetin grip virüsü gibi patojenlere karşı immün sistem tepkisini etkileyip, etkileyemediği araştırıldı.

Araştırmacılar ketojenik diyetle beslenen farelerin ve grip virüsüyle enfekte olduğunda, yüksek karbonhidrat diyeti uygulanan farelere göre daha yüksek hayatta kalma oranına sahip olduğu gösterildi. Özellikle ketojenik diyetin gamma delta T hücrelerinin salınımını tetiklediği ve böylece akciğerlerin içini hücrelerde mukus üretimini sağladığı bulundu. Yüksek karbonhidrat diyetinde bu görülmüyor.

Gamma delta T hücresi geni olmadan üretilen farelerde ketojenik diyetin koruyucu olmadığı görüldü. Yani ketojenik diyet T hücreleriyle bağlantılı gözüküyor.

“Bu araştırma sayesinde vücudun yağ yağma yoluyla yediğimiz yiyeceklerden ketonlar üretmesi, immün sistemi grip enfeksiyonuyla savaşmak üzere güçlendirebilir,” diyor Dixit

Kaynak:

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/11/191115190327.htm

Emily L. Goldberg, Ryan D. Molony, Eriko Kudo, Sviatoslav Sidorov, Yong Kong, Vishwa Deep Dixit, Akiko Iwasaki. Ketogenic diet activates protective γδ T cell responses against influenza virus infectionScience Immunology, 2019; 4 (41): eaav2026 DOI: 10.1126/sciimmunol.aav2026

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Yale Araştırmasına Göre, Ketojenik Diyet; Grip Virüsüyle Savaşta Etkili - Vonelon.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu