Sorting by

×
Teknoloji HaberÜtopya

VOLKSWAGEN XL1 DÜNYANIN EN TASARRUFLU ARABASI OLACAK

dünyanın en tasarrruflu arabası Volkswagen XL1

Volkswagen 2009’ da L1 ve 2011’ de 2002 1-liter bubble,olarak tanıttığı arabaları geliştirerek Volkswagen XL1 adını verdiği modeliyle dünyanın en tasarruflu dizel otomobilini üreteceğini belirtiyor. 0.9 litre/ 100 km (261 mpg-galon başına mil) yakıt tüketimine sahip olacağı belirtilen araba 1 litrelik arabalar sınıfına giriyor. Hibrit olan XL1’ in gerçekten bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi.

Radikal değişimler geçiren Volkswagen XL1 hafifleştirilmiş ve aerodinamik olarak iyileştirilmiş. XL1’ in hava direnci katsayısı sadece 0,19 , Maclaren P1 ‘ in 0,34 katsayısına göre oldukça düşük. Volkswagen yeni arabasını üreterek, Ceneva otomobil fuarına yetiştirmek için hazırlanıyor. Arkaya doğru daralan tasarımı sayesinde Volkswagen geleceğe uygun sıra dışı, muhteşem bir tasarım yaratmış.  Tasarımdan dolayı arkayı görmek için aynalardaki kameralardan yardım alıyorsunuz.

Volkswagen XL1’ i hafifletmek için % 20 karbon fiberle güçlendirilmiş plastikten oluşan monokok bir şasi kullanılarak, ağırlık 795 kg’ a düşürülmüş. Volkswagen XL1 nerdeyse Polo ile aynı boyutlarda olsa da Volkswagen  Polo’ dan 25,4 cm daha kısa . Arabanın boyutları tam olarak 3,888 x 1,665 x 1,153 mm.

Motor ise 2 silindirli 800 cc’ lik TDI (turbo dizel enjeksiyon ) Volkswagen motoruyla, 27 beygirlik lityum iyon pilli elektrik motorunun birleşmesinden oluşuyor Diğer dört silindirli hibritlerle karşılaştırılırsa bu iki silindirli motor mükemmel şanzımanıyla kusursuz ve yumuşak vites geçişlerine sahip oluyor. İşte bu sayede dünyanın en tasarruflu arabası olacak.

Çift debriyajlı 7 vitesli DSG şanzıman sayesinde araba elektrik modundayken 50 km yol alabiliyor.  Bu modda elektrik motoru yalnız çalışarak dizel tüketimini kesiyor. Arkadan çekişli arabada elektrik ünitesi sadece 227 kg tutuyor. Nissan Leaf 300 kg’ lık bataryaya, Chevy Volt 182 kg’ lık bataryaya sahip olduğu düşünülürse iyi bir ağırlık.

XL1 ‘ de ön tarafta duble wishbone süspansiyon ve arkada semi-trailing süspansiyon var.Şanzımanda ve süspansiyonlarda alüminyum , jantlarda magnezyum ve seramik fren diskleri kullanılarak araba oldukça hafifleştirilmiş. Ayrıca özel Michelin lastiklerle sürtünme azaltılmış.

Araba 100 km hızda 8.4 hp/6.2 kW güç kullanırken , tümüyle elektrik modunda km başına 100 watt (bir ampül kadar) kullanıyor. Volkwagen’ in iddiasına göre arabanın 0-100 km’ si 12,7 sn ve maksimum hızı 160 km/h. Ayrıca hızlanma gerektiğinde elektrikli motor dizel motora ivme kazandırarak arabayı hızlandırıyor.

Km’ de  21 g egzos emisyon oranını sağlamak için, oksidasyonlu katalitik konverter ve dizel partikül filitresi kullanılmı. Diğer bir terimle bu araba en çevreci arabalardan biri gerçekten. Ayrıca Volkswagen soğutma sistemini gözden geçirerek verimi arttırmış.

Yukarı doğru açılan kanatlı kapılar arabayı binişi kolaylaştırıyor. Araba  9 proseste yeni bir işçilik teknolojisiyle üretilecek. Arabanın diğer detayları için Geneva otomobil fuarını beklememiz gerekecek.

 

Kaynak :  http://www.gizmag.com/volkswagen-xl1-most-fuel-efficient/

volkswagenxl1-2 volkswagenxl1-10 volkswagenxl1-9 volkswagenxl1-1 volkswagenxl1-12

 

volkswagenxl1-15

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu