Sorting by

×
Teknoloji HaberUzay-ZamanVideobilim

Virgin Galactic SS2 Üçüncü Testinde Yükseklik ve Hız Rekoru Kırdı

Virgin Galactic SpaceShipTwo (SS2-Uzay mekiği 2), 3. süpersonik testini de geçerek, Cuma günü yörüngealtı testinde bir adım daha öne geçti. SS2 ‘nin roket motoru sadece 20 saniye ateşlenerek, 18 000 metre yüksekliğe ve süpersonik hız olan 1,4 Mach’a(sesten 1,4 kat) ulaşarak yeni bir rekor kırdı. Reaksiyon kontrol sistemi, pervane re-entry sistemi ve termal koruma kaplaması başarıyla test edildi.

Ayrıca bu uçuşta ilk kez SS2 roketinin gücünden faydalanıldı. Bu sefer Dave Mackay şef pilot oldu. Mackay önceki iki uçuşta kopilottu.

SS2 roketi çift kanatlı White Knight Two(Beyaz Şövalye 2) taşıyıcı uçağıyla 11,7 km yüksekliğe çıktı. İşte tam bu noktada SS2 hibrit roketini bıraktı ve rokette motorları ateşledi. İşte roket böylece 1,4 mach hıza ve 18 km yüksekliğe erişti. Roket 20 saniyeliğine ateşlense de 70 saniye boyunca ateşlenebiliyor. Uçuşlarda 6Gz’e ye kadar G kuvveti uygulanabileceğinden Virgin uzay yolcularına şimdiden astronotların girdiği testlere girmeleri için önerilerde bulunuyor.

SS2’ de pervane kanatları için yeni bir termal koruyucu kaplama denendi. SS2 atmosfere kadar uçtuktan sonra, kanatçıklar, kaldıraçlar ve dümen kullanarak stabilitesini sağlıyor. Ayrıca kanatlar ve kuyruk sayesinde, uçak uygun doğrultuda tutulabiliyor.

Mekik uzayda süzülürken, Reaksiyon Kontrol Sistemi(RCS)  küçük roket iticiler kullanarak , mekiğin dengesini sağlıyor. RCS sistemi testi sayesinde sistemi optimize etmek için gerekli veriler sağlandı.

Virgin Galactic uzay uçuşları için özel bir uzay üssü de kurdu.(aşağıda)

virgin havalimanı

Yeni termal koruma kaplaması, sayesinde aracın kuyruğunun iç yüzeyleri kaplandı.  Bu yapılar roketin motorunu nozzle ve egzos çıkışını kaplıyor. Termal koruma sayesinde aracın önceki uçuşlarda yükselen yüzey sıcaklığı düşürüldü.

Virgin Galactic’in sahibi Sir Richard Branson, bu başarılı denemeleri ile 2014 yılbaşı ertesinde daha mutlu olduğunu belirtti. Yakında ticari uzay uçuşu rüyası gerçek olacak.

Bakalım uzay uçuşları yakında astronot olmayanların ya da diğer bir tabirle zenginlerin hayallerini gerçekleştirecek mi?

Kaynak : http://www.gizmag.com/spaceship2-virgin-galactic-supersonic-record-branson/30418/

 

spaceship2-virgin-galactic yenirekor-gerçekbilim son nefes spaceship2-virgin-galactic-supersonic-record-branson spaceship2-virgin-galactic-supersonic-record-branson-14 spaceship2-virgin-galactic-supersonic-record-branson-9

spaceship2-virgin-galactic yenirekor-gerçekbilimspaceship2-virgin-galactic-supersonic-record-branson-7 ss2

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu