İlginç BilimUzay-ZamanYeni İcatlar

Uluslararası Uzay İstasyonuna Espresso Makinesi Yollanıyor

ısspresso

Uluslararası Uzay istasyonuna gidecek bir sonraki kargoda , İtalyan yapımı özel bir espresso makinesi de gönderilecek. Özel uzay kargo  şirketi SpaceX tarafından taşınacak espresso makinesi İtalyan kadın astronot Samantha Cristoforetti’nin uzay istasyonuna alışması için hazırlanmış bir hediye aslında. Normalde ocak ayın yollanması düşünülen espresso makinesi Virginia’daki uzay gemisinin patlaması nedeniyle gönderilememişti. ISSpresso adı verilen espresso makinesi ismini Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS)  alıyor. İtalyan kahve devi Lavazza, mühendislik şirketi Argotec ve İtalyan Uzay Ajansı desteğiyle yapılan kahve makinesi, NASA’nın güvenlik testlerini başarıyla geçti.

NASA uzay istasyonu programı müdür yardımcısı, Dan Hartman, bütün bu çabanın aylarını uzay istasyonunda harcayan astronotları rahat ettirmek olduğunu söylüyor.  Astronotlar uzayda mail’larına girebilir, telefon görüşmesi ve video konferansı yapabiliyor. Ayrıca canlı olarak haberleri ve sport yayınlarını da izleyebiliyorlar.

 “Psikolojik destek çok hem de çok önemli. Espresso makinesi ulaştığında iyi yorumlar alacağımızı umuyorum. Aslında dondurma göndermeye benziyor. Önceden pek çok kez dondurma gönderdik. Bu sayede ruh halleri düzelebilir. Yorucu bir günün ardından , bir kepçe dondurma yemek gibi güzel bir his olabilir,” diyor Hartman.

espressouzay

SpaceX Dragon destek gemisi, NASA’nın uzayda bir yıl kalacak astronot deneyi için de paketler taşıyor. Rus kozmonot  Mikhail Kornienko, Mart 2016 ‘ya kadar istasyonda 1 boyunca kalacak.  Bu kargo SpaceX şirketinin 2012’den beri 7. Kargosu olacak. Bu sefer 3. Kez SpaceX iticileri okyanusa dikey indirilmeye çalışılacak. Daha önceki testler işe yaramamıştı. Daha önceki tecrübelerden elde edilen bilgiler sayesinde  yapılan geliştirmeler sayesinde  % 75-80 başarı bekleniyor.

Elon Musk iticileri tekrar kullanarak paradan ve zamandan tasarruf etmek istiyor. 13 Nisan’da fırlatışın % 60 olasılıkla yapılacağı düşünülüyor.

Kaynak : http://phys.org/news/2015-04-caffeine-high-space-station-italian.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu