Sorting by

×
KimyaMakaleler

Ucuza Hidrojen Üretmek İçin Atomik Boyutta Katalizör Geliştirildi

North Carolina State Üniversitesi’nden bilim insanları 1 atom kalınlığında molibden sülfür (MoS2)filmi sayesinde hidrojen üretimi için etkili bir katalizör ürettiler. Bu çalışma sayesinde ucuza hidrojen üretiminin kapıları açılabilir.

Hidrojen enerji kaynağı büyük umutlar vaat etse de, suyun elektrolizi için pahalı platin katalizörler gerekiyor. Suyun elektrolizi sayesinde hidrojen ve oksijen olarak ayrıştırılıyor. Fakat yeni yayınlanan araştırmada MoS2’den üretilen atomik ince filmler sayesinde hidrojen üretimi için etkili ve ucuz bir katalizör geliştirildi. Her şeye rağmen yeni katalizör platin kadar etkili değil. North Carolina State Üniversitesi’nden Dr. Linyou Cao, “ Filmin kalınlığının çok önemli olduğunu bulduk. Sadece bir atom kalınlığında atomlardan oluşan film kullandığımızda en yüksek verimi ettik. Buna rağmen her yeni tabaka eklediğimizde katalizör performansı 5 kat düştü.” dedi.

Katalizörü etkisinin incelikle ilgili olduğunu gören bilim adamları oldukça şaşırdı. Çünkü normalde malzemenin kenarlarında katalizin olduğu düşünülüyordu. Bu nedenle bu kadar incelikte reaksiyon olmayacağı ve katalizörün inaktif olacağı düşünülüyordu. Fakat araştırmacılar bunun aksine materyal inceliğinin oldukça önemli olduğunu keşfettiler. Çünkü MoS2 filmi ne kadar ince olursao kadar iletken oluyor,dolasıyla katalizörün etkisi artıyor.

Dr. Cao katalizörün kenarının geniş yapmaya odaklandıklarını, katalizörün iletkenliğini arttırmak için yoğunlaştıklarını belirtiyor. Cao ekibi 2013’den beri yüksek kalitede atomik boyutta MoS2 filmleri üretmek için teknikler geliştiriyor. Ayrıca ekip MoS2 filmleri kullanarak suyu ayrıştırmak için güneş enerjisinden yararlanıyor.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/01/140122134030.htm

Araştırma Referansı :

  1. Linyou Cao, Yifei Yu, Shengyang Huang, yanpeng li, stephan N. steinmann, Weitao Yang. Layer-dependent Electrocatalysis of MoS2 for Hydrogen EvolutionNano Letters, 2014; : 140107134910004 DOI: 10.1021/nl403620g
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu