Alternatif EnerjiGenelREKLAM

Türkiye’nin Yıllık Enerji üretimi ve İhtiyacı Nedir?

Enerji üretimi Türkiye’de geçen yıldan önceki yıla göre yüzde 0,75 artarak devam eder. Ortaya çıkan sonuca göre 171 milyon 619 bin kilovat saat olarak belirlendi. Enerji üretimi bu yıl 293 milyar 779 milyon 208 bin olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de elektrik üretimi ve tüketimi arasındaki farklar belirgindir. Enerji üretimi yanında enerji tüketiminde oldukça fazla olduğu bilinmektedir. 2017 yılında 289 milyar  975 milyon 177 bin  kilovat saat elektrik tüketimi meydana gelirken 2018 yılında bu artış 0.75 olarak devam eder. yani yıllara göre enerji üretimi ve tüketimi ortaya çıkar. 2018 yılında 292 milyar 171 milyon 619 bin kilovat saat olarak ortaya çıktığı görülür. Bu veriler enerji üretimi adı altında elektrik ve tabi kaynaklar bakanlığınca da desteklenir. Yıllara göre göre ortaya çıkan enerji tüketimi böyleyken üretim ihtiyacının üzerinde  bir gelişime sahip olduğu da görülür. Verilere göre yenilenebilir enerji kaynaklarına daha çok ihtiyaç duyulur. Böylece yıllar içinde gerekli enerji tüketimi ve üretimi dengelenebilir. Enerji üretim ve tüketim dengesi altında ithalat ve ihracat da azalmış durumda.

Türkiye’de enerji üretimi adı altında bir önceki yıla göre yüzde 6,86 oranında bir azalma meydana gelmiştir. Bu azalmada 3 milyar 73 milyon 602 bin gibi bir paraya karşılık gelmektedir. Ancak gözlenen elektrik üretiminde de belli bir artış söz konusudur. Bu artış 1.11 olarak kayıtlara geçer. Ayrıca güneş ve rüzgar enerjisi Türkiye’de enerji üretimi adı altında oldukça devamlılığı olan bir kaynak çeşididir. Eğer zamanla gerekli çalışma alanı genişletilirse bu alanlarda daha çok verim elde edilebilir. Bilimsel veriler ve çalışmalar da bunu desteklemektedir. Enerji üretimi bu alanda üretimi dengelediği sürece var olur.

Türkiye’nin Elektrik Üretiminde Kullandığı Yöntemler ve payları Nelerdir?

Özellikle güneş ve rüzgar enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları arasında devamlılığı her zaman olan bir kaynak çeşididir.  Enerji üretimi adı altında önemli bir alanı kapsayan bu enerji alanı ile birçok verimlilik elde edilir. 2017 yılından bu yana yapılan çalışmalara genel pay içinde % 37 olarak doğal gaz oluşturur. Elektrik enerjisi, üretimde önemli  bir role sahiptir. Bununla birlikte % 33 ile kömür doğal gazı takip eder. % 20 ile de hidro elektrik enerjisi yer alır. Geri kalan paydalarda ise rüzgar ve güneş enerjisi devreye girer. Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynakları üretimi ve potansiyeli çok kapsamlıdır. Rüzgarın payı bu kapsamda % 6 lık bir dilimi kapsar. Jeotermal enerji ve diğer kaynaklar ise %4 gibi bir dilimi temsil eder. Enerji üretimi alanında bu enerji kaynakları, devamlılığı olan ve Türkiye’deki enerjiyi karşılama potansiyeli olan kaynaklar olarak öne çıkar. Bu kapsamda bin megavatlık bir rüzgar enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları içinde önemli ve devamlılığı olan bir alanı temsil eder. Tüketimi ve enerji üretimi her zaman eşittir. Yenilenebilir olduğu için kısıtlanması ya da son bulması gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca çevreye karşı duyarlı bir enerji tüketim alanını oluşturduğu için enerji üretimi alanı içinde çokça bu üretime yer verilir. Geliştirilen ve kurulan hidro elektrik santraller tam da bu enerji tüketimi ve üretimi için geniş bir kapasiteye sahiptir. Türkiye’de ARGE nin ortak girişimi ile bu enerji alanı her sene desteklenmeye devam etmektedir.

Enerji Üretimi ve Dağıtımı Serbest Tüketici İçin Ne İfade Eder?

Enerji üretimi ne kadar önemli ise tüketim alanı da bir o kadar önem taşır. Enerji dağıtımı alanı devlet eli ile ve enerji dağıtım şirketleri ile ortaya çıkan her haneye ve iş yerine dağıtılan saf elektrikten oluşan bir alandır. Serbest enerji üretimi ve tüketimi alanı içinde her eve ve alana dağıtılan ayrıca tüketici haklarını ihlal etmeyen bir yapı etrafında gelişir. Tüketici etrafında yenilenebilir enerji kaynağı olarak hidroelektrik, ithal kömür, doğalgaz, taş kömür, rüzgar, güneş, jeotermal, biyogaz, fuel gibi yakıtlardır. Enerji üretimi, alanı içinde serbest tüketici profilini baz alarak ortaya çıkan verilere göre 1970 den 2019 yılına kadar oldukça artış gösterir. Günümüzün enerji tüketimi incelenecek olursa büyük bir oran ortaya çıkar. Bugün oldukça fazla enerji tüketimi yaşayan bir toplum olarak üretimi serbest tüketici için karşılamak da önem taşır. Enerji üretimi için hem yenilenebilir hem de dağıtılabilir bir alan meydana gelir. Elektrik dağıtımı alanı elektriğin son kullanıcıya kadar ulaştırılması alanını içerir. Örnek olarak alçak gerilim ve dağıtım alanı ön plana çıkar. Ölçü devrelerinin tüketiciye ulaştırılması ve değerlendirilmesi enerji üretimi için ortaya çıkar. Enerji dağıtımı ve serbest tüketici hakları birbiri ile ilintili bir şekilde gelişim gösterir. Kablolardaki akımın karesi ve kablo uzunluğu ile her alana yayılım gösterir. Enerji üretimi ile her alana serbest enerji verimi sağlanabilir.

Serbest Tüketiciler Elektrik Tedarik Şirketlerini Nasıl Değiştirebilir?

Atıktan enerji üretimi bugün birçok alanda yayılım gösteren ve gelişimi devam eden bir üretim çeşididir. Ayrıca enerjiye de katkı sağladığı için elektrik tedarik şirketleri için de önem taşır. Enerji üretimi için bu tür katkı maddeleri öne çıkar. Ayrıca üretim alanında ve enerji tedarik etme gibi konularda sıkıntı yaşayanlar için bu tür enerji katkı maddeleri öne çıkar. Özellikle bazı ülkelerde enerji üretim alanı sıkıntılı olduğu için üretim alanının geniş olması için bu tür katkı maddelerine yer verilir.

 • Enerji üretimi elektrik tedarik şirketini değiştirmek bağlı olduğunuz tedarik firmasından da ayrılmanızı kapsar.
 • Sonsuz enerji üretimi adı altında hiçbir değişiklik yaşamazsınız.
 • Elektrik kesintisi ve ya sayaç değişimi olmaz.
 • Aynı zamanda bu değişim olsa da herhangi bir sebepten ötürü elektrik kesintisi yaşanmaz.
 • Enerji üretimi adı altında dağıtım şirketiniz de değişmez.
 • Şirket hali hazırda var olan elektriği sunmaya devam eder.
 • Kiracı ya da mülk sahibi olmanız da bir engel teşkil etmez

Türkiye’nin Elektrik Üretimini Arttırması İçin En Geçerli Yöntemler Nelerdir?

Enerji üretimi adı altında üretilen elektriğin üretiminin arttırılması için bazı yöntemlere baş vurulur;

 • İlk olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına baş vurulmalıdır.
 • Enerji üretimi adı altında ilk olarak çevre dostu olan ve devamlılığı her zaman olan enerji kaynaklarına baş vurulmalıdır.
 • Fazla enerji tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • ●        Geniş bir nüfusa sahip olan ülkeler için fosil ve nükleer enerji kaynaklarına baş vurulur. Enerji üretimi alanı oldukça geniştir.
 • Üretim her zaman tüketimi karşılamalıdır. Enerji üretimi adı altında her zaman üretim tüketimi karşılamadığı zaman enerji alanında sıkıntı yaşanır.
 • Türkiye’de en çok enerji üretimi alanında kömüre çokça yer verilir. Kömür ve doğal gaz gibi enerji kaynaklarına çokça yer verilir.
 • Bu alanlarda kömür ve doğal gaz kullanılırken çevreye dikkat edilerek üretim yapılmalıdır. enerji üretimi ile çevre bilinci sağlanabilir.
 • Ayrıca yenilenebilir enerji üretimi kaynakları altında rüzgar ve güneşten üretilerek ve bu alana daha çok yer verilerek doğal enerji kaynakları da korunabilir.
 • Sürdürülebilir enerji kaynakları ile doğa korunurken öte yandan tüketiminde de hiçbir sorun yaşanmaz. bu yüzden enerji üretimi konusunda bu yöntemlere baş vurulabilir.

Serbest tüketici hakkında bilgi edinmek için https://encazip.com/serbest-tuketici-elektrik kaynağını inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu