BilimBilimsel GelişmeDahi Bilim İnsanlarıElektronikMühendislikTeknoloji Haber

Türk Bilim İnsanları 5G Teknolojilerinde Devrim Yaratacak Çip Geliştirdiler

türk bilim insanları 5g zaferi

5G teknolojisine ilgi gün geçtikçe artarken, Türk bilim insanları da 5G teknolojisi için çok önemli bir teknoloji geliştirdi. Son dönemde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 5G hakkında ; “Buraya gelirken kısa bir brifing aldım. Gündemde 4G ihalesi var. Ama dünya 5G’yi konuşuyor. 4G’yle hiç zaman kaybetmeyelim. O zaman 3G’de 2 yıl daha sabredersek, 5G’ye geçeriz. Aksi takdirde 4G’ye geçersek Türkiye çöplük haline döner,” demişti.  5G standardı ile HD kalitesindeki videoları bir saniye içinde cep telefonuna indirilebileceği ifade edilen açıklamada, “Bu teknoloji ile günümüzde kullanılan çok yüksek maliyete sahip sistemler çok daha ucuz ve yüksek performanslı sistemler ile değiştirilebilecek. Sabancı Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunları Tolga Dinç ve Samet Zihir, üzerinde çalıştıkları projeleri ile ABD’de düzenlenen Radyo Frekansı Entegre Devreler Sempozyumu’nda üstün başarı ödülü kazandı.

Ayrıca, 5G teknolojisi sayesinde uzaktan robotik ameliyatlar, sürücüsüz araba teknolojilerinde büyük gelişme yaşanması bekleniyor.

Üniversiteden yapılan açıklamada, öğrencilerin 5G ve ötesindeki kablosuz iletişim teknolojileri alanında fonksiyonellik ve güç özellikleri ile ulaşılabilecek en yüksek performansa sahip devreleri geliştirdikleri belirtildi.

5G standardı ile HD kalitesindeki videoları bir saniye içinde cep telefonuna indirilebileceği ifade edilen açıklamada, “Bu teknoloji ile günümüzde kullanılan çok yüksek maliyete sahip sistemler çok daha ucuz ve yüksek performanslı sistemler ile değiştirilebilecek. Tolga Dinç ve Samet Zihir’in geliştirdiği bu devreler, günümüzdeki en yüksek mobil iletişim standardı 4G/LTE nin bir sonraki adımı olan 5G teknolojisinin çalışma frekansı olacağı tahmin edilen 60GHz’de çalışmaktadır,” bilgilerine yer verildi.

ABD’deki California Üniversitesi’nde doktorasına devam ettiği bildirilen Samet Zihir’in bu alanda ulaşılabilecek en fonksiyonellikte ve en yüksek güce sahip devreyi tasarladığı belirtildi.

Projelerinin bir kaç yıl içerisinde milyonlarca insanın cebinde ve evinde kullanacağı teknolojilere katkı sağlayacağını ifade eden Samet Zihir, “Projemizin asıl hedefi bir sonraki jenerasyon cep telefonu ve baz istasyonları için kullanılması olacak” değerlendirmesini yaptı.

ABD’deki Columbia Üniversitesi’nde doktorasına devam ettiği bildirilen Tolga Dinç’in ise dünyanın aynı frekansta ,aynı anda veri alıp gönderebilen ilk çipini tasarladığı bildirildi.

tolga 5g çipi

İmkansız Denileni Yaptı!

Şu anda Kolombiya Üniversitesi’nde doktorasına devam eden Tolga Dinç ve Kaliforniya ÜniversitesiSan Diego‘da doktorasına devam eden Samet Zihir,5G teknolojisinde çığır atacak bir çalışmaya imza attılar.

Samet Zihir, 5G teknolojisi alanında ulaşılabilecek fonksiyonellikte ve yoğunlukta en yüksek güce sahip devreyi tasarladı. Bu çalışma sayesinde silikon teknolojisiyle tasarlanabilecek sistem büyüklüğü ve kompleksitesinin ulaşabileceği boyutlar  tüm dünyaya gösterilmiş oldu.

Tolga Dinç ise dünyanın aynı frekansta aynı anda veri alıp gönderebilen ilk çipini tasarladı. Şu anda kablosuz iletişim ile ilgili kitaplarda yer alan aynı anda aynı frekansta iki veri göndermenin imkansız olduğu tezi Dinç‘in bu çalışmasıyla birlikte geçerliliğini yitirmiş oldu.

2020 yılına kadar 5G teknolojisinde kablosuz teknoloji kapasitesi ihtiyacı 1000 katına çıkacağını belirten Tolga Dinç, şunları kaydetti:

“Kapasiteyi arttırmak için hali hazırda kullanılan teknikler doygunluk noktasına ulaştığı için wireless iletişim sektöründe devrim olarak niteleyebileceğimiz yeni yöntemlerin geliştirilmesi gerekiyor. Wireless iletişim sektöründeki bu büyük soruna çözüm olabilecek, alışılmışın dışında teknikler ve sistemler geliştirmek için çalışıyoruz.”

Kaynaklar :

NTV  ve ShiftDelete.Net

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu