Sorting by

×
Fizik

CERN’deki Parçacık Hızlandırıcısı , Transformatörüne Giren Gelincik Yüzünden Durduruldu

Dünyanın en büyük deney makinesi LHC yani Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın transformatörüne gelincik girdi ve elektrik kesintisine neden oldu. CERN konuşmacısı Arnaud Marsollier Cenova’nın dışında bulunan çarpıştırıcıdaki operasyonlarda makineye güç sağlayan 66,000 voltluk transformatöre gelincik (sansar) girdiğini ve bu nedenle Cuma günü çarpıştırıcıda elektriklerin kesildiğini belirtti. Olay nedeniyle çarpıştırıcı birkaç günlüğüne durduralarak, yapılan planlar ertelendi. Marsolier gelinciğin öldüğünü ve geriye ondan  pek bir şeyin kalmadığını belirtti.

Avrupa Nükleer Araştırma Organizasyon ya da Fransızca eşdeğeri CERN’de Fransa-İsviçre sınırının hemen altında 27 km uzunluğunda dairesel bir tünel bulunmaktadır. CERN’de en son 2013’de Higgs parçacığı keşfedildi ve geçtiğimiz aylarda 750 GeV’da CMS ‘de tespit edildiği düşünülen dev parçacığın Higgs’in büyük kuzeni olabileceği düşünülüyor bu nedenle halen veri analizi yapılıyordu. 

Kaynak : http://phys.org/news/2016-04-weasel-large-hadron-collider.html

http://www.gizmag.com/lhc-shutdown/43078/

Gelinciğin kabloları kemirmesi nedeniyle LHC güç kesintisi yaşandı.
Gelinciğin kabloları kemirmesi nedeniyle LHC güç kesintisi yaşandı.
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: CERN’deki Parçacık Hızlandırıcısı , Transformatörüne Giren Gelincik Yüzünden Durduruldu - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: CERN’deki Parçacık Hızlandırıcısı , Transformatörüne Giren Gelincik Yüzünden Durduruldu - HaberGaraj.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu