Sorting by

×
Teknoloji HaberÜtopya

Tesla Biyo Silah Savunma Modununun Çalıştığını Gösterdi

 

Elon Musk, Tesla Model X’deki Bioweapon Defense Mode (Biyo silah Savunma Modu) olduğunu açıkladıklarında, herhalde herkes gerçekten bunun ne işe yarayacağını düşünmüştü .  Tesla Model X ve Model S’deki HEPA filtreler bizi hava kirliliğinden korumak için tasarlandı.

Tesla Biyo silah savunma modunu test etmek için gerçek dünyadaki kirliliği kullanmak yerine, daha kontrollü koşullarda test etmek istediler. Model X’i bir iklim balonuna koyarak  1,000 µg/m3 ‘lük  PM2.5 materyal partikülüyle  kontaminasyona soktular.  EPA’nın iyi hava kalitesi için standart 12 µg/m3 iken, bu kirlilik en aşırı koşullara denk geliyor.

tesla

Test edenlere göre , HEPA filtre sistemi sadece 2 dakika içinde kirlilik seviyesini 1,000 µg/m3’den tespit edilemeyecek kadar düşük seviyeye indirdi. Aracın kabininde gaz maskesi kullanmadan, rahat bir şekilde temiz hava alınabildiğini gösterdi. Hatta Tesla sistemin çalışmaya başlamasıyla, aracın etrafındaki havadaki PM2,5 kirleticisini % 40 oranında azalttığını da belirtiyor.

Her ne kadar  aşırı gözükse de , hava kirliliği giderek artan bir problem. Dünya Sağlık Örgütü hava kirliliğinin gelişen ve gelişmekte olan ülkelerdeki en büyük çevresel sağlık problemi olduğunu belirtiyor. Hava kirliliği kirlilik seviyelerinin düşürülmesi inme, kalp hastalıkları, akciğer kanseri ve kronik akut solunum yolu hastalıklarında düşeceği belirtiliyor. Ayrıca bu sayede Çin ABD gibi aşırı hava kirliliğinin olduğu ülkelerde, emisyon oranları düşürülebilir. Yine de Çin’de elektriğin büyük kısmının termik santrallerden sağlandığı düşünülürse, Tesla Çin için daha da hava kirletici sayılabilir. Bu konuda daha önce bazı tartışmalarının yaşandığını da belirtmekte fayda var.

Teslada yapılan bu ilk testler , en azından Tesla sahipleri ve belki de hastalık hastalarını tatmin edecektir.

tesla savunma modu

Kaynak : Tesla 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Tesla Biyo Silah Savunma Modununun Çalıştığını Gösterdi - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: Tesla Biyo Silah Savunma Modununun Çalıştığını Gösterdi yazısına Tesla Biyo Silah Savunma Modununun Çalıştığını Gösterdi - Herşeyolog tarafından yapılan yorumlar - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu