Yeni İcatlar

Termal Görüşe Sahip Mikrodalga Yemeğinizin Piştiğini Biliyor

heat_map_microwave

Yemek pişirmede bize kazandırdığı zamanı düşünürsek mikrodalga fırınlar büyük bir gelişmedir. Buna rağmen pişirdiğiniz yemeğin ne kadar sıcak olduğunu kavrayamazsanız, elleriniz kolaylıkla yanabilir. İşte bunu çözmek için eski NASA mühendisi ve mucit Mark Rober, yiyeceklerini piştiğini anlamanız için termal görüşü kullanmayı akıl etmiş. Şimdilik sadece prototip olan Heat Map(Isı haritası) Mikrodalga fırın ile yiyeceğinizin yemeğe hazır olup olmadığını gösteriyor. Mikrodalganın üst yüzüne monte edilen kızılötesi lens, sayesinde fırının ön camında termal bir görüş sağlıyor.

Yiyeceğiniz ısınırken renkler önce mavi, sonra kırmızı en son da beyaz olarak yemeğinizin hazır olduğunu gösteriyor. Ayrıca mikrodalga bu noktaya ulaştığında otomatik olarak kapanacak şekilde programlanabiliyor. Ayrıca ekrandaki görüntü mobil cihaza Bluetooth veya Wi-Fi’den aktarılabiliyor. Böylece yiyeceğinizin hazır olup olmadığını uzaktan görüntüleyebiliyorsunuz.

Rober ürün için bir kampanya yürütüyor. Eğer yeterli parayı bulabilirse seri üretime geçecek. Videoda prototipi görebilirsiniz.

Kaynak : http://www.gizmag.com/thermal-vision-microwave/36068/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu