Sorting by

×
BilgisayarDeneyselElektronikFizikİlginç Bilim

Tavandaki Ampuldeki Ses Titreşimleriyle Odanız Dinlenebiliyor

İsrail Ben Gurion Üniversitesi ve Weizmann Bilim Enstitüsü’nden araştırmacılar, bir odadaki sesin ampüller  üzerinde yarattığı titreşimleri izleyerek, hiçbir ses kayıt cihazı olmasa da odada konuşulanları dinlenebileceğini gösterdi.

Lamphone(lamba telefonu) adı verilen teknoloji 25 metre uzaklığa kadar işe yarıyor. Diğer gizli dinleme tekniklerinin aksine, bu teknikte dinlenecek odaya herhangi bir müdahale yapılmasına gerek kalmıyor. Ayrıca pasif olarak yapılan bu dinleme tekniğinde, ampul dinleme aygıtı olarak kullanılıyor.

Sistemin bağlı olduğu kit kullanımı kolaylaştırıyor. Lamphone, elektro optik sensör ve teleskopun özel ses işleme yazılımı yüklü dizüstü bilgisayara bağlanmasıyla oluşuyor.

Özel algoritma ve dört ayrı işleme aşaması kullanılarak, ampülden gelen titreşimler çözülerek konuşma veya şarkı anlaşılabiliyor. Ses kalitesi mükemmel olmasa da, içeride söylenenin şarkı mı yoksa konuşma mı olduğunu anlayabilmeye yetiyor.

Konuşurken oluşan ses dalgaları çok küçük titreşimler yaratır. İşte bu titreşimler tavandaki lamba dahil her şeyi etkiler. Odadaki en ufak bir titreşim bile ne konuşulduğunu ortaya koyabilir.

“Odada asılı bir lamba aynı bir diyafram görevi yaparak, ses dalgası geldikçe titrer. Ayrıca lamba aynı bir transdüser gibi çalışarak, sesin yarattığı hava basıncını lambadaki küçük değişikliklere dönüştürür,” diye açıklıyor araştırma ekibi.

Bu teknik şimdilik sadece tavana asılı lambalarda işe yarıyor.

Araştırmacılar bu şekilde gizli dinleme yapılabileceğini belirtiyor. Düşük enerjili lambalar yerine ağır lambaların kullanılması titreşimlerin gücünü azaltabilir.

Araştırmacılar sesin diğer ışık kaynakları dinlenerek de yapılabileceğini belirtiyor. Bu kaynaklardan biri LED çiçekler olabilir.

Bu ilk kez ampüllerden ses dinlemesi yapılabileceğini gösteriyor. Perdelerin kapalı olmasının gerekliliğini ortaya koyuyor.

Kaynak: Ben Nassi

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Robot Süpürgenin Lidarıyla Evinizde Kolayca Dinleme Yapılabilir – Wnhm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu