Sorting by

×
Doğa ve Çevreİlginç BilimPaleontolojiVeterinerlik

Tarih Öncesi Canavar Megalodon’un Gerçek Boyu Ortaya Çıktı

Bristol ve Swansea Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı araştırmada, tarih öncesi dev köpekbalığı Megalodon’un gerçek boyutu ortaya çıktı. Bu tarih öncesi deniz canavarı o kadar büyüktü ki, bir yüzgeci insan boyu kadar uzun.

Günümüzde yaşayan en büyük köpekbalığı Büyük Beyaz’ın boyu, 6 metreyi geçebiliyor ve bir ısırığı 2 ton basabiliyor. Okyanusların bu ağır abisi bile oldukça korkutucuyken, tarih öncesi babası Hollywood yıldızı “Megalodon” dehşet saçıyor.

Büyük dişli köpek balığımız Megalodon 23 ila 3 milyon yıl öncesinde yaşadı ve boyu büyük beyazın yaklaşık 3 katına denk geliyor ve ısırma gücü 10 tondan fazla.

Megalodon fosillerinde görülen üçgen dişler, bir insan elinden daha büyük ve dev bıçakları andırıyor.

Bristol Üniversitesi Toprak Bilimleri Okulu’ndan Paleobiyoloji Yüksek Lisansı’nı yeni tamamlayan Jack Cooper ve meslektaşları bazı matematiksel metotları kullanarak bu canavarın boyutunu ve uygun ölçeğini çıkardı. Bunu yaparken, köpekbalığının yaşayan akrabaları kullanılarak ekolojik ve fizyolojik benzerlikler değerlendirildi.  

Bu proje, Swansea Üniversitesi’nden köpekbalığı uzmanı Dr Catalina Pimiento ve Bristol Üniversitesi’nden paleontolog Prof. Mike Benton tarafından yönetildi.

Araştırma Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Jack Cooper şöyle diyor: “ Megalodon gerçekten paleontolojiyi seçmem de ilham aldığım bir hayvandı zaten büyük beyaz köpek balıklarının hayranıyım. Megalodon’u çalışma şansı bulduğumda sevinçten havalara uçmuştum. Bu gerçekten benim rüya projem oldu. Elinizde sadece yüzlerce diş olduğunu düşündüğümüzde, tüm bir hayvanı çalışmanın ne kadar zor olduğunu hesap edebilirsiniz.”

Daha öncesinde bu köpek balığı fosili, Otodus megalodon, sadece Büyük Beyaz ile karşılaştırılmıştı. Jack ve meslektaşları ise ilk kez bu analizi 5 modern köpekbalığını içerecek şekilde genişletti.

Dr Pimiento’da şöyle diyor: “Megalodon Büyük Beyaz’ın doğrudan akrabası değildir fakat diğer büyük yırtıcı köpekbalıkları; Makos, Somon, Porbeagle köpek balığı gibi köpek balıkları da Büyük beyaz kadar akrabadır. İşte biz bu 5 köpekbalığını da diğer tüm diğer tahminlerle detaylı ölçümlerle havuza aktardık. “

Prof. Benton diyor ki: “Her şeyden önce bu 5 modern köpek balığının büyümeden önce nasıl değiştiğini test etmemiz gerekti. Örneğin, aynı insan bebekleri gibi büyük kafaları ve küçük ayakları olduğundan büyüyene kadar bazı zorluklar yaşamış olabilirdi. Fakat modern köpekbalıklarının yavrularının da, büyüdükçe çok da değişmediğini gözlemledik.”

Jack Cooper diyor ki: “Yani bu 5 modern formun, büyüme eğrilerini alarak,oranlayarak ve gittikçe daha da büyüterek, tam da 16 metreye kadar çıkardık.”

Bu sonuçlar gösterdi ki, 16 metre uzunluğundaki Otodus megalodon‘un 4.65 metre uzunluğunda bir kafası, 1,62 metre uzunluğunda bir sırt(dorsal) yüzgeci ve 3.85 m yüksekliğinde olduğunu gösteriyor.

Yani bu köpek balığının sırtında duran bir insanın boyuyla, sırt yüzgecinin boyu yaklaşık aynı boyda.

Megalodon’un yani bu dev köpekbalığının fizyolojisini anlamak, neden soyunun tükendiğine doğuştan gelen faktörleri daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

Araştırma Referansı:

Jack A. Cooper, Catalina Pimiento, Humberto G. Ferrón, Michael J. Benton. Body dimensions of the extinct giant shark Otodus megalodon: a 2D reconstructionScientific Reports, 2020; 10 (1) DOI: 10.1038/s41598-020-71387-y

Yoluyla
Gerçek Bilim
Kaynak
ScienceDaily
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Vay canına, acaba Venüs’ün tabanında, Dünya’nın canlılar evriminin ilk yıllarında ki gibi olası mikroskobik canlılar yaşıyor olabilir mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu