FizikMakalelerUzay-ZamanVideobilim

Süpermasif Karadelikler Karanlık Madde İle Solucan Deliğine Dönüşebilir

Yeni yayınlanan bir fizik raporuna göre, süpermasif kara delikler ve karanlık madde ilavesiyle, uzay zamanda tüneller açabilen solucan deliklerine dönüşebilir. Karanlık madde evrende halen doğrudan gözlenmemiş gizem ve karanlık maddenin maddeyi ve dolayısıyla gezegenler ve yıldızları yaptığı düşünülüyor.

Solucan delikleri bilim-kurgunun en sevdiği konulardan biri; çünkü uzay-zamanda iki uzak noktayı birleştirerek kestirme bir yol çizerek, zaman yolculuğuna imkan verebiliyor. Ayrıca teorik açıdan çok uzak iki noktayı birleştirebiliyor.

Lancaster Üniversitesi’nden Fizikçi ,Dr. Konstantinos Dimopoulos; bazı galaksilerin merkezinde bulunan süpermasif karadeliklerin  etrafında yoğun bir şekilde paketlenmiş gaz ve toz bulutlarının yanmasından dolayı inanılmaz bir parlaklık olduğunu ve kara deliklerin güçlü manyetik alanlarının karanlık maddenin özelliklerini etkileyebileceğini düşünüyor.

Galaktik çekirdeklerin yanarak çalkalanmasının, bir karanlık madde tipi olan teorik parçacıklar  olan axionları etkileyebileceğini belirtiyor.

Bu antimadde parçacıklarının evren boyunca var olduğu ve birbirleriyle zayıf etkileşim kurarak, evrenin yapısını oluşturmaya yardımcı sanki ince görünmez bir sis gibi süzüldüğüne inanıyor.

Dr Dimopoulos , galaksinin merkezindeki dalgalanmanın yoğunlaşmasıyla, güçlü girdaplar halinde manyetik alanlar oluşarak, tuhaf bir şekilde davranarak negatif enerji haline etkili bir şekilde geçebilir. İşte galaksinin merkezindeki süpermasif  karadelik, jetlerden kaynaklardan manyetik alanlar ve axionik karanlık madde içerdiğinde solucan deliği oluşturabilir.

‘Negatif yoğunluklu madde ve güçlü manyetik alanlar varlığında aktif galaktik çekirdekte solucan delikleri görünmesine neden olabilir,’ diyor Dr Dimopoulos.

Ayrıca fizikçi süpermasif kara delikten, stabil solucan deliklerine geçiş için galaksilerin oluşumunda ve davranışında şiddetli etkilerin bulunması gerektiğini ekliyor.

Kara deliklerin aksine , solucan delikleri tek yönlü veya çift yönlü olabildiğinden, madde evrenin bir bölgesinden diğer tarafında maddeyi püskürtebilir.
Ayrıca solucan delikleri; süpermasif kara deliğin tekilliğinden dolayı, uzay zamanda sonsuz derecede bükülmüş bir nokta olabilir. Bu takdirde negatif yoğunluklu antimaddenin tuhaf özelliklerinden dolayı, axionların solucan deliği oluşturmadan, manyetik alanı değiştirme olasılığı var. Çevreleyen galaksi için güçlü bir etki olacaktır.
Evrende bu gibi gizemli stabil nesnelere teorik potansiyel bir bakış açışı yaratarak , Dr Dimopoulos ;  “Eğer karanlık madde axionik ise, gelişmiş bir medeniyet tarafından yapay spiral manyetik alan yaratıldığı düşünülürse, uygun karakteristikler olduğunda lokal karanlık maddenin doğasının değişerek,  solucan deliğine neden olma olasılığı var.”  Bu da yıldızlar arası yolculuk ya da zaman yolculuğunun gerçekleşmesi için bir yol olabilir, deniyor.
Journal ArXiv’de yayınlandı.

Kaynaklar :

http://motherboard.vice.com/read/dark-matter-black-hole-wormhole?utm_source=fark&utm_medium=website&utm_content=link

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3559191/Is-universe-littered-WORMHOLES-Supermassive-black-holes-laced-dark-matter-produce-tunnels-space.html#ixzz470L0iVVp

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ben uzayda ve zamanda yolculukların ancak karanlık maddenin tam keşfi ile mümkün olabileceğini düşünüyorum. Şöyle ki;
    Eğer teknolojimiz karanlık madde-görünür madde dönüşümünü başarabilecek düzeye gelirse, iş kolaylaşacak. Bildiğimiz evrenin %4’ü görünür madde ve görünür enerjiden, %23’ü karanlık maddeden kalanı da karanlık enerjiden oluşuyor deniyor. Öyleyse evrenin herhangi bir noktasında bir miktar görünür maddeyi karanlık maddeye çevirebilirsek aynı anda aynı miktar karanlık madde de görünür maddeye dönüşmek zorunda kalacaktır. Eğer dönüşüm koordinatlarını belirleyebilirsek evrenin herhangi bir noktasındaki görünür maddeyi başka bir noktasına sıfır zaman (süre) ile gönderebiliriz. Dördüncü boyut olarak nakil koordinatlarında zamanı girdiğimizde, negatif zaman geçmişe, pozitif zaman geleceğe seyahati de mümkün kılabilir.

  2. Geri bildirim: Süpermasif Karadelikler Karanlık Madde İle Solucan Deliğine Dönüşebilir - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu