Sorting by

×
BiyolojiMakalelerNanoteknolojiTıp ve Sağlık

Kalp Krizini Engellemek İçin, Damar Plağını Yiyen Nanoparçacık Geliştirildi

Michigan State Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları, kalp krizine neden olan damar plaklarını içerden yiyerek temizleyen nano parçacık icat etti. Michigan State Üniversitesi’nden Doç. Dr. Bryan Smith ve ekibi tarafından tasarlanan “Truva atı” verilen nano parçacık damar içindeki birikintiyi yiyerek azaltıyor ve plağı stabilize ediyor. Bu keşif sayesinde ateroskleroz için potansiyel bir tedavi imkanı doğuyor.

Nature Nanotechnology dergisinde yayınlanan makalede, aterosklerotik plağa giden nanoparçacıkların, immün sistem hücreleri monositler ve makrofajlara karşı yüksek seçiciliklerini gösteriyor. Bu nanoparçacıklar plaklardaki makrofajlara bir kez yerleşti mi, onları bu plakları yok edecek şekilde stimüle ediyor. Temel olarak plak çekirdeğinin içindeki hastalıklı ve ölü hücreleri kaldırıyor. Bu makrofajları yeniden aktif ederek, plak büyüklüğü azaltılarak, stabilize ediliyor.

Doç. Dr. Bryan Smith, yakın gelecekte yapılacak klinik denemeler sayesinde, kalp krizi türlerine dair risklerin azaltılacağını umuyor. Ayrıca, bu süper seçici nano ilacın minimum yan etkisi olduğu belirtiliyor.  

Smith’in çalışmaları makrofajlardaki reseptörlerin sinyallerini keserek, onlara nano immünoterapötik parçacıklarla yeni mesajlar tanımlamaya dayanıyor. Önceki çalışmalar hücrelerin yüzeyine odaklanırken, yeni yaklaşımda hücre içini hedef aldığından, makrofajları stimüle etmek açısından daha etkili gözüküyor.

“Makrofajları seçici olarak stimüle ederek, ölü veya ölen hücreleri yemesi sağlanıyor. Bu enflamasyon hücreleri aterosklerosis için öncül hücrelerolduğundan, yani kalp krizine neden olabiliyorlar. Biz makrofajların içine küçük moleküller yerleştirerek, onlara yeniden yemesini söylebiliriz,” diyor Smith.

Araştırmacılar gelecekte daha büyük hayvan modelleri ve insan dokuları üzerinde testler yaparak klinik çalışmalara başlayacak.

Smith araştırmanın patentini aldı ve bu yılın sonunda pazarlamaya başlayacak.

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2020/01/200128114720.htm

Kaynak Referansı:

Alyssa M. Flores, Niloufar Hosseini-Nassab, Kai-Uwe Jarr, Jianqin Ye, Xingjun Zhu, Robert Wirka, Ai Leen Koh, Pavlos Tsantilas, Ying Wang, Vivek Nanda, Yoko Kojima, Yitian Zeng, Mozhgan Lotfi, Robert Sinclair, Irving L. Weissman, Erik Ingelsson, Bryan Ronain Smith, Nicholas J. Leeper. Pro-efferocytic nanoparticles are specifically taken up by lesional macrophages and prevent atherosclerosisNature Nanotechnology, 2020; DOI: 10.1038/s41565-019-0619-3

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu