Sorting by

×
BilimBilimsel GelişmeTıp ve Sağlık

Spinal Stimülasyon İle Omurilik Felçliler Ayaklarını Hareket Ettirebiliyorlar

omurilik felci

Amerika’daki doktorlar 4 felçli hastanın ilk kez omurilikten elektrik stimülasyonu ile ayaklarını hareket ettirmeyi başardılar. Bu sayede felçli hastalar yıllar sonra ilk kez ayak parmaklarını, bilekleri dizlerini hareket ettirebiliyorlar ama kendi kendilerine yürüyemiyorlar. Brain araştırma dergisinde yayınlanan rapora göre elektrik stimülasyonu sayesinde beynin yolladığı mesajların daha algılanabilir olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar bu sayede omuriliğin onarılabileceğini belirtiyor. Normalde insan omuriliği yüksek hızlı tren rayı gibi çalışarak, beyinden gelen mesajları vücudun diğer bölümüne taşıma görevini yapar. İşte bu iletim hattında  bir hasar olursa mesajlar vücudun diğer bölümlerine aktarılamaz.

Omurilik felci geçiren insanların belden altında tüm his ve hareket kabiliyeti kopabiliyor.

 Zap

Louisville ve Kaliforniya Üniversitesi’nden bir ekip elektrik stimülasyonu ile omurilik yaralanmalarını onarmada öncülük ediyor.

3 yıl öncesinde bir arabanın çarpıp kaçtığı Rob Summers öncesinde yetenekli bir beysbol oyuncusuydu fakat omurilik hasarı yüzünden artık yürüyemiyor. Buna rağmen artık yeni yöntem sayesinde ayaklarını hareket ettirebiliyor hatta yürüyüş bandında ayaklarını hareket ettirebiliyor. Diğer üç hastada bu sayede tekrar hareket etmeye başladı. Amerika’ da yaşayan bu 4 engelli adam spinal(omurilik) zapı sayesinde ayaklarını hareket ettirebiliyor ve bunlardan bir tanesi ayaklarını kontrol edebiliyor.

Louisville Üniversitesi’nden araştırmacı Dr Claudia Angeli BBC’ye verdiği demeçte: “ Stimülasyonla çalışmaya devam ettikçe kendilerin daha iyi hissedecekler ve kendi tabirleriyle yeni yaşadıklarını hissedecekler. Kas kütlesinin önemli ölçüde arttığını ve hepsinde mesane ve kalın barsak fonksiyonlarında iyileşme gözledik, “ diyor.

Elektrik stimülasyonunun nasıl işlediği tam anlaşılamasa da, araştırmacılar bazı sinyallerin halen sağlam olduğunu fakat bu sinyallerin halen hareket sağlamak için yeterli olmadığını belirtiyor.

Elektrik stimülasyonu sayesinde omuriliğin alt kısmı daha fazla uyarılarak , beyinden gelen mesajlara daha fazla tepki göstermeye başlıyor. Bu hastaların ikisinin halen ayaklarında biraz his var fakat diğer ikisinde hiçbir hissiyat yok.  Bu hastalar ayaklarının uzun süredir kullanmadıklarından ayaklarında kas ve his kaybı var.

“ Paralize hastalarda esasen biraz his halen var ve bu his gerçekten omuriliğe verilen elektrik uyarımı ile yeniden kazanılabilir. Bu gerçekten inanılmaz,”diyor Dr Mark Bacon.

Kaynak : http://www.bbc.com/news/health-26920521

Videodan da görebileceğiniz gibi hasta ayaklarını stimülasyon sayesinde hareket ettirebiliyor.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu