Sorting by

×
ÜtopyaVideobilimYeni İcatlar

SONUNDA UÇAN BİSİKLET ÜRETİLDİ

E.T filminin (Extra Terrestial) en bilindik sahnesi herhalde, uzaylının yardımıyla uçan bisikletin Ay’ ın önünden geçmesidir. İşte Fransız Dassault Systemes şirketinin yardımıyla üç Çek şirketi ilk iki tekerli uçan bisikletin testini yaptılar. F-Bike ismi verilen uçan bisiklet videoda görüldüğü gibi gerçekten uçuyor.

Prag ‘ da geçenlerde yapılan konferansta dağ bisikletine oturtulan kukla uzaktan kumandayla başarıyla uçuruldu. Uçan bisiklette 47 kilowattla güçle uçurulan 6 yatay rotor bataryalar sayesinde uçuruldu. Videoda uçak bisiklet havada süzülürken görülüyor.

Yapılan tanıtımda “ Bisiklet nedir ?”  sorusu soruldu. Acaba kabaca tekerler üzerinde uçan bir şey midir? Yoksa farklı şekilde adlandırılabilir mi?

Projenin internet sitesine göre uçan bisiklet kolaylıkla havalanarak 3-5 dakika havada kalabiliyor. Rotorlar boyunca ekstra ağırlık koyularak da bisikletin düz bir şekilde gitmesi sağlanabilir.

Bisikletin dolu kalkış ağırlığının max 170 kg olması gerekiyor. Bisiklet bu nedenle sadece 85 kg taşıyabiliyor .

Projenin elemanları geçen sene Gizmag’ a geçen seneden beri projenin evrildiğini belirtti. Çünkü proje başta sadece elektrikli bisiklet üretmek içindi. Bugünse büyük bir hırsla uçan bisiklet projesine dönüştü. Jules Verne ve Çek yazar Jaroslav Foglar ‘ dan ilham alınarak hayata geçirilen uçan bisiklet ilk bakışta gerçekten çok çılgınca geliyor.

İnsanlı testlere muhtemelen bu yaz başlanacağı belirtiliyor. Duratec, Technodat ve Evektor isimli Çek şirketlerinin çalışmasıyla yapılan uçan bisiklet piyasaya ne zaman çıkar şimdilik belli değil. Sokakta uçan bir bisiklet gördüğünüzde şaşırmayın :)

Kaynak: http://www.gizmag.com/flying-bicycle-f-bike-test-flight/27924/

uçan bisiklet çizim-gerçek bilim uçanb bisiklet2-gerçek bilim uçan bisiklet çizim-2-gerçek bilim

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu