BilgisayarBilimsel GelişmeMakalelerMekatronikNanoteknoloji

Silikon Plaka Üzerinde Yürüyen Milyonlarca Robot Oluşturuldu

Yeni bir nano üretim tekniği sayesinde 4 inçlik(102mm) silikon plaka üzerinde milyonlarca fonksiyonel nano robot üretildi. Ayrıca bu yeni geliştirilen robotlar ,öncesinde gördüğümüz nano robotların hedefine yürüyerek gidebiliyor. Pennsylvania Üniversitesi’nden yrd. Doç. Dr. Marc Miskin tarafından ilk geliştirilen bu teknoloji teknolojide, Prof. Itai Cohen ve  Paul McEuen ve araştırmacı Alejandro Cortese’in katılımıyla geliştirildi.

Özel çok aşamalı nano üretim tekniği sayesinde birkaç hafta içinde 70 mikron boyunda milyonlarca robot üretilebiliyor ve bunların hepsi 10,2 cm’lik silikon kompozit plakada yer alıyor.

Her robotun  çok ince bir cam tabakası var, bu tabakada elektronik kontrol üniteleri ve oyulmuş iki ile dört güneş hücresi yer alıyor. Ayaklar ise biri platin ve diğeri  titanyum tabakadan oluşan bir yapıya sahip.

Lazer güneş hücrelerini aydınlattığında, elektrik akımı oluşarak ön ve arka ayakları hareket ettirmeye başlıyor. Bu akım nedeniyle platin genişlerken, titanyum rigid kalıyor bu sayede de ayaklar bükülüyor. Akım kesildiğinde, ayaklar geri düzeliyor. Bu hareket sayesinde robot ileri doğru hareket edebiliyor.

Robotlar vücuda hipodermik iğneyle enjekte edilebiliyor. Yine vücuttaki hareketleri oldukça sınırlı olabilir, dışardan verilen lazer ışığı ancak tırnak altı gibi yerlerden yeterince geçebiliyor. Araştırmacı Miskin şimdi ultrason ve manyetik alan gibi farklı güç kaynaklarını kullanıp kullanamayacağına bakıyor. Ayrıca Pennsylvania ve Cornell’den meslektaşları robotların sensör, saat, ve kendi kendini kontrol edebilecek akıllı versiyonları üzerinde çalışıyor.

Kaynak: American Physical Society via EurekAlert

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu