Sorting by

×
Yeni İcatlar

SHARK WHEEL DALGALI KÜBİK YAPISIYLA KAYKAY TEKERLERİNDE DEVRİM YARATACAK.

Shark Wheel şirketi gerçekten tekerleği yeniden keşfetmiş gibi. Normal yuvarlak kaykay tekerleklerinin yerine, küp benzeri şekle sahip bir teker üretilmiş. Küp şeklindeki bir teker ne kadar mantıksız gelse de, firma bu tekerleğin daha kusursuz, hızlı ve normal kaykay tekerlerinden daha iyi yol tuttuğunu iddia ediyor.

Tekerlerin şekli kübü andırsa da ne tam yuvarlak ne de  tam kare şeklinde yüzey ise , dalgalara benzer sarmal şeklinde üç çizgiden oluşuyor. Bu şekil sayesinde geçtiğiniz toprakta dalga izi bırakıyor .

Tekeri yaratıcıları tekerin bu dalgalı yapısı sayesinde normal kaykay tekerine göre daha az sürtünme kuvveti yarattığını ve ayrıca pütürlü ve ıslak zeminde normal tekerlere göre daha rahat ve kontrollü kullanıldığını belirtiyor.

Sinüs dalgası şeklindeki bölgeler sayesinde tekerin genişliği sürtünme arttırılmadan genişletilmiş. Tabi bu dalga power slide yaparken oldukça işe yarıyor.

Asıl ilginç olansa tekerlerde farklı sertlikler bu dalgalarda karıştırılabiliyor.  Kaykay tekeri sertliği durometre adı verilen plastiklerde kullanılan bir ölçüm birimiyle ölçülüyor. İşte bu üç dalganın durometresi de farklı olabiliyor. Hatta her tekerin durometresi sürücüye kalabiliyor.

Shark Wheel tekerlek tasarımı Kickstarter’ da halen destekçi arayışında. İlk seri için 4 tekerin satış fiyatı 50 dolar olurken, sonraki seri 55 dolardan satılacak. Ekip şimdiden istenilen mali desteğe ulaştılar. İlk siparişler 2013 Eylül ayında başlıyor. Videoda denemeleri görebilirsiniz. Ben yıllardır kaykay kayan biri olduğumdan bu tekerlerin normal

Bu tekerler küp şeker değil ama küp teker olabilir :D

İlk çıkacak Shark Wheel tekerler 78 durometre sertliğinde, 70mm büyüklüğünde olacak.

Kaynak: http://www.gizmag.com/shark-wheel-skateboard/27825/

deckler 78 durometre kaykay tekeri tekerler

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu