Sorting by

×
GenelREKLAM

Selülit Tedavisi İçin İşin Uzmanına Başvurun

Hemen her kadının hayatı boyunca yaşadığı sorunlardan biri selülit sorunudur. Her ne kadar çoğu kişi selülitin kozmetik bir sorun olduğunu düşünse de tıbbi ve psikolojik boyutları olan bir sorun olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır. Selülit tedavisi amacıyla uygulanabilen pek çok farklı prosedür vardır. Ancak liposuction prosedürünün alternatifi olarak da değerlendirilen lipoliz ve diğer medikal estetik prosedürler gibi selülit tedavisi de uzmanlık gerektirir. Uzman Dr. Şafak Göktaş alanının önde gelen isimlerinden biri olarak tüm medikal estetik prosedürler konusunda rahatlıkla başvurabileceğiniz uzman ve deneyimli bir isim olma özelliğine sahiptir.

Selülit genel olarak kişinin vücudundaki yağların kalça ve üst bacak bölgesi başta olmak üzere çeşitli bölgelerde düzensiz ve şekilsiz biçimde toplanması olarak ifade edilebilir. Bir cilt problemi olan selülit, kadınların en sık karşı karşıya kaldığı problemlerden biridir. Ancak selülit obezite ile karıştırılmamalıdır. Obezite sorunu yaşayan kişilerin vücudundaki yağ dokularında artış görülürken, selülit sorunu yağ dokularında ve dolaşımda yapısal bozukluklara neden olabilir. Bunun sonucunda selülit sorunu sadece kişinin kilo kaybetmesiyle çözümlenebilen bir sorun olmaktan çıkar.

Selülit sorunu olması halinde kişide ilk olarak yağ birikimi ortaya çıkar. Biriken yağlar zaman içinde damarları sıkıştırarak dolaşımda bozulmalara neden olur. Buna bağlı olarak bölgede sıvı birikimi meydana gelir, damarlar beslenemeyince yapıları bozulmaya başlar. Zaman içinde kısır döngü haline gelen bu durum sonucu dokularda meydana gelen yağ birikimi sadece lenfatik dolaşım ve beslenme bozukluklarına değil, su tutulması ve deformasyon oluşması gibi durumlara da neden olabilir. Bu aşamada selülitin estetik bir sorun olmanın ötesine geçtiği ve tıbbi bir sorun halini aldığını söylemek mümkündür.

Cilt yüzeyinde çukurlu-tümsekli ve portakal kabuğu benzeri bir görünüme neden olan selülit genellikle kadınlarda görülür. Çoğunlukla karın, uyluk ve kalça bölgesini etkileyen lokalize bir cilt problemi olan selülitin erkeklerde görülme sıklığı son derece azdır. Selülitin neden oluştuğu kesin olarak bilinmez. Ancak kişinin yaşam tarzı, hormonal ve genetik yapısı gibi faktörler selülit oluşumu üzerinde etkili unsurlardır. Sağlıksız beslenme, genetik etkenler, hareketsiz yaşam tarzı, kilo kaybı, hormonal değişiklikler, sigara kullanımı ve kilo alımı gibi etkenler selülit oluşumunun nedenleri arasında sayılabilir.

Selülit tedavisi görünümüne özen gösteren kadınların sıklıkla tercih ettiği tedavilerin başında gelir. Vücudun farklı bölgelerindeki selülit görünümünün iyileştirilmesi için farklı yöntemlerden faydalanılabilir. Yapılması gereken her hasta özelinde değerlendirme yapmak ve uygulanacak olan tedaviyi bu doğrultuda belirlemektir. Ancak bu sayede başarılı tedaviler uygulanması mümkün olmaktadır.

En Etkili Selülit Tedavisi Hangisidir?

Selülit başta üst bacak ve kalça bölgesi olmak üzere yağların vücudun çeşitli bölgelerinde düzensiz ve biçimsiz bir şekilde toplanması sonucu ortaya çıkar. Selülit sorununun tedavi edilmesi ve neden olduğu görünümün iyileştirilmesi için uygulanabilecek pek çok farklı yöntem vardır. Bunlar arasından yalnızca biri için “en iyi selülit tedavi yöntemi” demek pek doğru değildir. Çünkü selülit tedavisi amacıyla kullanılan her bir yöntem kendi içinde farklı avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Hasta özelinde doğru değerlendirme yapılarak belirlenen ve doğru şekilde uygulanan selülit tedavisinden optimum fayda sağlanması mümkündür.

Coolsculpting, selülit tedavisi amacıyla uygulanan yöntemlerden biridir. Coolsculpting prosedüründe hastanın cildinin altındaki yağ hücreleri dondurulur ve parçalanır. Parçalanan hücrelerin cilt tarafından emilmesiyle ciltteki selülit görünümü giderilebilir. 3 ila 4 aylık sürelerle yapılan seansların ardından gözle görülür sonuçlar elde edilebilir.

Ultrason ile selülit tedavisi, uyluk ve karın bölgesindeki yağların ses dalgaları kullanılarak azaltılmasını sağlar. Yaklaşık 2 ila 3 ay süre tedavi kapsamında cerrahi bir prosedür ihtiyacı olmaması hastalar açısından önemli bir konfor olarak kabul edilir.

Celfina ile selülit tedavisinin tercih edildiği hastalarda cilt altındaki sert bantlar iğneyle kırılarak uyluk ve kalça bölgesindeki selülit görünümünün kaldırılması sağlanır. En sık kullanılan selülit tedavilerinden biri akustik dalgayla selülit tedavisidir. Bu prosedürün temelinde, selülitli bölgelerdeki bağ dokuyu titreştirme ve kolajen üretimini artırma amacı bulunur. Böylece cilt kaybetmiş olduğu elastikiyeti geri kazanır. Sonuçların görünür hale gelmesi için en az birkaç seans uygulama yapılmalıdır.

Lazer ve radyofrekans tedavileri kapsamında diyot lazer enerjisi ile kızılötesi ışık kombine edilmektedir. Bunun yanı sıra doku masajından da faydalanılır. Isı ve emme de kullanılan diğer yöntemler arasında sıralanabilir. Lazerle selülit tedavisi ile birlikte cilt altındaki sert bantlar kırılsa da iyileşmenin başlaması için tedavinin üzerinden en az 6 ay geçmesi gerekir.

Lazer destekli liposuction ile selülit tedavisinde cilde küçük bir kesi açılır. Kesiden, cilt altına ince bir tüp yerleştirilir ve yağ hücreleri emilerek bölgeden uzaklaştırılır. Liposuction yöntemi tek başına uygulandığı takdirde de vücut şekillendirme konusunda etki sağlar. Ancak selülit görünümünü gidermek için yeterli olmayabilir. Hatta portakal kabuğu görünümünün kötüleşmesi gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Lazer destekli liposuction tedavisi tercih edilerek selülit tedavisinde daha etkili sonuçlar alınabilir.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu