Teknoloji HaberVideobilim

Samsung Kavisli OLED TV Amerika’ da 9000 Dolardan Piyasaya Çıkıyor

Samsung her ne kadar cep telefonlarıyla ünlü olsa da, özellikle son yıllarda çıkardığı yüksek teknolojili 3D televizyonlarla adından sıkça söz ettiriyor. İşte Samsung’ un bu sene CES’ te ilk kez sergilediği Kavisli OLED TV’ ler artık Amerika’ da 9000 dolar fiyatla piyasaya çıkmak üzere. Full HD olacak Kavisli OLED tv’ lerde yüksek kontrasta sahip OLED ( Organic Light Emitting Diode) adı verilen özel bir kimyasalın ışımasıyla görüntü elde etmeye yarayan ekran teknolojisi kullanılıyor.

CES şovundan sonra Kore’ de 15,000 dolar gibi fahiş bir fiyatla satılan bu süper televizyon artık Amerika’ dada 9000 dolardan satılacak. Renklere gelince inanılmaz bir netlik ve siyah konstrastı sağlayan televizyonda Darth Vader’ ın gerçek karanlık tarafını görebilirsiniz. 0,43 cm kalınlığında metal konstrüksiyona sahip televizyona gerçekten inanılmaz ince.

Samsung TV’ lerde standart sunulan Smart Hub, S-Recommendation ve Evolution Genişletme Kitine ek olarak, MultiView (çoklu görüntüleme) adında yeni bir özellikle geliyor.  Bu sayede active-shutter 3D gözlük takıldığında iki izleyiciye de farklı görüntü beslemeleri veriyor. İşte bu teknoloji şimdiye kadar yapılan en gelişmiş 3D teknolojisi çünkü, bu sayede görüntülerde üstüste binme ya da bulanıklaşma olmuyor. İşte yüksek tepki süreli OLED teknolojisi sayesinde inanılmaz bir görüntü elde edildiğinden bu televizyon gerçekten 9000 dolara değiyor.

Şimdilik 4K(4 kat full HD) teknolojisinin geleceği belli olmadığından kavisli OLED tv’ ler oldukça kullanışlı gözüküyor. Tabi bu teknoloji geliştikçe inanılmaz çözünürlüklerde OLED TV’ ler olacaktır.

KN55S9C 55 inç kavisli OLED TV yakında Amerika’ da piyasaya çıkacak.

Peki OLED TV bir çeşit LED TV mi?

Açılımı “Organik Işık Yayıcı Diyot” olan OLED, LED’den tamamen farklı bir sürece sahiptir. “Organik“, iki iletkenin arasında bulunan karbon filmi kastetmektedir. OLED paneller, elekrik akımı geçtiğinde kendi ışıklarını yayarlar. LCD ekranındaki hücreler ise iletici özelliğe sahiptir ve dış kaynaktan gelen bir ışığa ihtiyaç duyar. İşte OLED’ lerde ekranın arkasında bir panel ışığı yok. Bu nedenle esnetilebiliyorlar.

Bugüne dek OLED panellerin ömrü tartışılıyordu, ancak bu da değişmek üzere.

OLED’in ne gibi avantajları var?

Oyun ve sinema tutkunları, OLED’i çok sevecekler. Zira ekran, yüksek tepki süresiyle sizi etkiliyor. OLED ekranlar, LED arka aydınlatmalı LCD panellerden 1.000 kat daha hızlılar. OLED ekranlarda hızla hareket eden görüntüler bile tüm detaylarıyla gösteriliyor.

Kaynakça :

http://www.dvice.com/2013-8-14/us-tv-buffs-can-now-buy-samsungs-curved-oled-hdtv-9000

 

http://www.chip.com.tr/makale/oled-tv-ler-hakkinda-her-sey-oled-ile-led-arasinda-ne-fark-var_31675_2.html

 

samsung-KN55S9C-curved-oled-hdtv-3 kavisli oled ince Samsung_KN55S9 kavisli oled televizyon samsung panel oled kavisli

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.