Sorting by

×
Teknoloji Haber

SAMSUNG 5G MOBİL İLETİŞİM TEKNOLOJİSİYLE ÇIĞIR AÇACAK

5G-gerçek bilim

3G, 4G , LTE derken; Samsung  5G mobil iletişimi geliştirdiğini ve bunun mobil iletişimde inanılmaz bir internet hızına ulaşacağını belirtti. Samsung 5G yeni nesil mobil iletişim ağlarıyla sayesinde saniyede onlarca gigabit veri aktarabileceğini belirtiyor. Bu hız 100 mb/s hız sağlayan Amerika’ daki en hızlı mobil iletişim hızı standartı LTE’ ye göre yüzlerce kat daha hızlı.

Samsung Electronics’ in geliştirdiği adaptif trasceiver ile 2 km’ lik alan içinde milimetrelik dalga boyunda 1.056 Gbit/s ‘lik hız elde ediliyor. Çok yüksek frekans dalga boyunda olan milimetre bandı normalde yağmur ve atmosfer olaylarından dolayı kullanılamıyor.

Normalde 28 GHz olan dalga boyunun dışında çalışan,  Samsung ‘un teknolojisi 30-300 GHz bölgesinde bulunuyor. Bu frekanslarda elektromanyetik radyasyonun dalga boyu 1 ila 10 mm arasında değişiyor. Bu nedenle milimetre bandı adı verilen bu bant, devrimsel telekomünikasyon teknolojisini barındıracak.

Samsung’ un belirttiğine göre 64 antenli transceiver, 1056 Gbit/s hız aktarabiliyor. Bunun manası saniyede 105,6 gb veri indirebilme kapasitesi demek.  Bu sayede 3D filmler, oyunlar, ultra HD videolar ve de uzak medikal servisler kullanılabilecek. Yani cep telefonunuzda inanılmaz filmler, videolar izleyebilecek ve buna duraksama olmadan ulaşabileceksiniz.

5G teknolojisi 2020 civarında Avrupa komisyonunun onayıyla ticarileşecek ve yaygınlaşacak. 5G mobil iletişimin geleceği olacak.

Geçen sene yapılan bir hız testinde Amerika’ daki 4G hızının Türkiye’ deki 3G hızından düşük olduğu belirtilmişti. Fakat Amerika’ da özellikle artık LTE adı verilen yüksek hızlı internet sayesinde mobil cihazlardan 100 mbit/s hız elde ediliyor.  Bu da testlerde gösterilen 12-13 mbit hızlardan oldukça yüksek olsa gerek. LTE iPhone 5 gibi telefonlarda ilk kullanılmaya başlamıştı.

 

Kaynak :  http://www.gizmag.com/samsung-5g/27480/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu