Sorting by

×
İlginç BilimSanatTıp ve Sağlık

Sadece Fırça Darbeleriyle Parkinson ve Alzheimer Teşhisi Yapılabilir

İngiliz bilim adamlarının araştırması, fırça darbelerinin Alzheimer ve Parkinson geliştirme riskini  ortaya koydu. Liverpool Üniversitesi’nden bilim adamları, Parkinson hastası Salvador Dali ve Norval Morrisseau, Alzheimer hastası James Brooks ve Willem De Kooning  ile bu tür bir hastalığa yakalanmayan Marc Chagall, Pablo Picasso ve Claude Monet’nin resimlerini inceledi.

Kişisel özelliklerin ve fırça darbelerinin belirlenmesi için bu ünlü ressamların resimleri bilgisayarda ayrıntılı şekilde değerlendirildi.

Söz konusu hastalıklara yakalanan ressamlar ve diğerleri arasında tuvaldeki boşlukları doldurma biçiminde belirgin farklar bulunduğu görüldü.

Araştırmanın başındaki Dr. Alex Forsythe, sonuçların nörolojik hastalıkların ilk evrede teşhis edilmesine ışık tuttuğunu vurguladı.

Başka nörodejeneratif hastalıkların da teşhisinde kullanılabilecek bu araştırmanın sonuçları Neuropsychology dergisinde yayımlandı.

http://www.topsante.com/medecine/troubles-neurologiques/alzheimer/prevenir/votre-coup-de-pinceau-pourrait-indiquer-si-vous-etes-a-risque-d-alzheimer-614962#xtor=RSS-38

Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu