Sorting by

×
HaberlerUzay-ZamanVideobilim

RUSYA’ NIN URAL BÖLGESİNE METEOR DÜŞTÜ “1200 YARALI VAR”

meteor

Rusya’nın başkenti Moskova’dan 1500 kilometre ötede bulunan Çelyabinsk kenti, bu sabah meteor yağmuruyla sarsıldı.

Rusya’da yetkililer Ural Dağları yakındaki bir kente meteor düştüğünü, 1200 kişinin yaralandığını açıkladı. Bunlardan 200′ ünün çocuk olduğu belirtiliyor.

Düşen meteorun15 metreye 17 metre boyunda ve 7000-10000  ton ağırlığında olduğunda NASA ve Roscosmos(Rusya Uzay Ajansı) tarafından açıklandı. Ayrıca meteorun yerden 19-24 km yüksekte patlayarak, 300 kilotonluk bir basınç yarattığı belirtiliyor. Hiroşima’ya düşen atom bombası sadece 15 ton basınç yaratmıştı. Meteorun büyük kısmının demir metalinden oluştuğu ve atmosferde yarattığı patlamanın şiddetinin 20-30 atom bombası kadar olduğu belirtiliyor.

Bilim insanları Asteroid 2012’nin (DA14)  dünyaya en yakın geçişi yaptığını fakat Rusya’daki olayla bunun bağlantılı olmadığını söylüyor.

Rusya’da meteorun düşüşüyle ilgili komplo teorileri de gündeme geldi. Düşenin meteor olmadığı, iki askeri üs arasında bir bölgede bulunan kente füze düştüğü, ateş-topu halindeki cismin arkasındaki duman izinin, yardım çalışmalarını sadece ordunun yapmasının bu kanıyı güçlendirdiği iddiaları dile getiriliyor. Ancak bu iddialar doğrulanmadı.

Sergey Hamitov, olay sonrasında kentte panik yaşandığını anlattı.

“İnsanlar ne olup bittiğini anlayamadı. Herkes eşinin dostunun evine gidip onları yoklamaya başladı” dedi.

Bir başka Çelyabinsk sakini de Reuters ajansına, o sırada içinde bulunduğu 19 katlı binayı salladığını anlattı.

Yekaterinburg’dan Viktor Prokofiev ise arabasıyla işe giderken meteorun düşüşünü izlediğini söylüyor.

Reuters ajansına konuşan Prokofiev, “Hava aydınlık değildi, ama birden gündüz gibi oldu. Adeta, o anda karşıdan gelen bir arabanın farlarıyla gözüm kamaştı, önümü göremedim” dedi.

Yetkililer büyük bir meteorun dünyanın yakınından geçerken atmosferde kısmen yandığını, bunun sonucunda kopan parçaların dünyaya düştüğünü söylüyor.

Rusya Afet Bakanlığı binlerce kurtarma görevlisinin yaralılara yardım için bölgeye sevk edildiğini açıkladı.

Bölgede nükleer enerji ve atık tesisi de var

Moskova’nın 1,500 kilometre kadar doğusunda bulunan Çelyabinsk bölgesinde çok sayıda fabrika, bir nükleer enerji santrali ve Mayak nükleer atık ve dönüştürme deposu bulunuyor.

İlk haberlere göre bir çinko fabrikasının çatısı çöktü ama kimse yaralanmadı.

Aynı saatlerde Sibirya’nın Tyumen bölgesine de gökyüzünden bazı döküntüler olduğu bildirildi.

Çelyabinsk bölgesi valisi Mihail Yureviç, meteorun, 46 bin nüfuslu Çebarkul kasabasının 1 kilometre yakınındaki bir göle düştüğünü söyledi.

Çelyabinsk yetkilileri ilk patlamanın 10 metre yükseklikte duyulduğunu, dolayısıyla meteorun dünya atmosferine girdiği sırada meydana gelmiş olabileceğine dikkat çekiyorlar.

Dünyaya bu tür meteor düşüşü çok sık yaşanmıyor ama 1908’da Sibirya’ya düşen dev bir meteorun 2 bin kilometrekarelik bir alanı yakıp yıktığı biliniyor.

Kaynak : http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2013/02/130215_russia_meteor_new.shtml

http://www.reuters.com/article/2013/02/15/us-russia-meteorite-idUSBRE91E05Z20130215

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: 10 Ekim'de Keşfedilen 2015 TB145 Asteroiti Yakın Geçecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu