Sorting by

×
Alternatif EnerjiMekatronikMühendislikYeni İcatlar

Robot Çim Biçme Makinesi Enerji Kaynağı Olarak Çimleri Kullanacak

ecomo-robot-cim-bicme-makinesi

Virginia tabanlı bir firma kendi kendini çim biçen ve biçtiği çimleri enerji olarak kullanabilen ilginç bir robot çim biçme makinesi prototipi yapmaya çalışıyor. EcoMow adlı şirket çim pelletlerinden kendi enerjisini elde eden özel bir çim biçme makinesi üretti. Çimlerdeki biyokütleyi yakıt olarak kullanan, makine kuru çim kullanmıyor. George Mason Üniversitesi’nden yüksek lisans öğrencisi Gigaom, çim biçme makinesinin çimlerden enerji üretmesi çalışan bir tasarım mühendisi.

Ekip sonunda bu robot çim biçme makinesini üretmek için kolları sıvadı. Çim makinesini ticari anlamda çekicilik katmak için yeni özellikler katıldı.

Ayrıca çim biçme makinesi normal bir çim biçme bıçağı yerine demir kesme bıçağı teknolojisini kullanıyor. Çimleri de aynı bir kıyma makinesi gibi peletleştirebiliyor.   EcoMow’un üzerinde Google Haritaları tarafından yönetilen özel bir arayüz var. Böylece kullanıcı hassas bir şekilde robotu yönetebiliyor. Çim biçme makinesine yüklenen yazılım sunucular tarafından yönetilerek, otomatik güncelleme ve yükleme imkanı veriyor. Cep telefonlarında kullanım raporları ve kişisel hesaplar yönetilebiliyor.

EcoMow sayesinde hem yakıttan hem de işçilikten tasarruf edilebilir. Ayrıca otomatik çim biçme makinasıyla siz evde değilken, çimleriniz biçilerek sizi büyük bir zahmetten kurtarabilir. Tabi bu makine elektrik veya benzin tüketmediğinden oldukça çevreci ve verimli olacak. Haberde çimlerden nasıl enerji edeceği detaylı bir biçimde belirtilmezken, tahminimce mfc, yani mikrobiyal yakıt hücrelerinden elektrik elde edilebilir. Dünya üzerindeki sadece biçme makinelerinden bile ciddi bir şekilde fosil yakıt tüketimi olduğu bir gerçek. Fosil yakıtlar günden güne tükenirken, alternatif enerji kaynaklarına verilen değer giderek artıyor. Bakalım bu çim biçme makinesi günümüzdeki çim biçme makinelerinin yerini alabilecek mi? 

Kaynak : http://phys.org/news/2014-02-robotic-ecomow-grass-fuel.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu