Cumartesi , Ekim 19 2019
Anasayfa / Alternatif Enerji / Robot Çim Biçme Makinesi Enerji Kaynağı Olarak Çimleri Kullanacak

Robot Çim Biçme Makinesi Enerji Kaynağı Olarak Çimleri Kullanacak

ecomo-robot-cim-bicme-makinesi

Virginia tabanlı bir firma kendi kendini çim biçen ve biçtiği çimleri enerji olarak kullanabilen ilginç bir robot çim biçme makinesi prototipi yapmaya çalışıyor. EcoMow adlı şirket çim pelletlerinden kendi enerjisini elde eden özel bir çim biçme makinesi üretti. Çimlerdeki biyokütleyi yakıt olarak kullanan, makine kuru çim kullanmıyor. George Mason Üniversitesi’nden yüksek lisans öğrencisi Gigaom, çim biçme makinesinin çimlerden enerji üretmesi çalışan bir tasarım mühendisi.

Ekip sonunda bu robot çim biçme makinesini üretmek için kolları sıvadı. Çim makinesini ticari anlamda çekicilik katmak için yeni özellikler katıldı.

Ayrıca çim biçme makinesi normal bir çim biçme bıçağı yerine demir kesme bıçağı teknolojisini kullanıyor. Çimleri de aynı bir kıyma makinesi gibi peletleştirebiliyor.   EcoMow’un üzerinde Google Haritaları tarafından yönetilen özel bir arayüz var. Böylece kullanıcı hassas bir şekilde robotu yönetebiliyor. Çim biçme makinesine yüklenen yazılım sunucular tarafından yönetilerek, otomatik güncelleme ve yükleme imkanı veriyor. Cep telefonlarında kullanım raporları ve kişisel hesaplar yönetilebiliyor.

EcoMow sayesinde hem yakıttan hem de işçilikten tasarruf edilebilir. Ayrıca otomatik çim biçme makinasıyla siz evde değilken, çimleriniz biçilerek sizi büyük bir zahmetten kurtarabilir. Tabi bu makine elektrik veya benzin tüketmediğinden oldukça çevreci ve verimli olacak. Haberde çimlerden nasıl enerji edeceği detaylı bir biçimde belirtilmezken, tahminimce mfc, yani mikrobiyal yakıt hücrelerinden elektrik elde edilebilir. Dünya üzerindeki sadece biçme makinelerinden bile ciddi bir şekilde fosil yakıt tüketimi olduğu bir gerçek. Fosil yakıtlar günden güne tükenirken, alternatif enerji kaynaklarına verilen değer giderek artıyor. Bakalım bu çim biçme makinesi günümüzdeki çim biçme makinelerinin yerini alabilecek mi? 

Kaynak : http://phys.org/news/2014-02-robotic-ecomow-grass-fuel.html

Facebook Yorumları

Bu haber 6926 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ağaçlardan 400 Kat Daha Fazla Karbondioksit Emen Biyo-reaktör Yapıldı

Gün geçtikçe etkilerini daha ciddi şekilde hissettiğimiz iklim değişiminin üstesinden gelmek  için sera gazı emisyonu …

2 yorumlar

  1. Robot çim makinası piyasaya sürüldüğü nerede var. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.