Perşembe , Eylül 19 2019
Anasayfa / Bilgisayar / Program Yapmayı Öğrenen Yapay Zeka Yapıldı

Program Yapmayı Öğrenen Yapay Zeka Yapıldı

Rice Üniversitesi’nden bilgisayar bilimciler tarafından geliştirilen bir yapay zeka aracı(BAYOU) 1500 civarında Android uygulamayı okuyarak, gereken java kodunu ortaya çıkarıyor. Amerikan ordusu ve Google fonuyla geliştirilen yazılım programcılara benzer problemler konusunda en iyi çözümü sunarak, yardımcı olmayı amaçlıyor

BAYOU’nun nöral ağı 100 milyon satırlık java programıyla besleniyor ve Yapay Zeka(YZ) başka bir yazılım programlayabiliyor.

Eğer BAYOU’nun okuduğu kod, kendi koduyla alakalı bir şey içeriyorsa, BAYOU bu kodları da öğrenerek, birlikte nasıl çalışabileceğini öğreniyor. Bu bağlamsal bilgi sayesinde Yapay Zeka fonksiyonel bir yazılım oluşturarak programcının istediğini veriyor.

Bilgisayarlar sayesinde artık her geçen gün evden çalışmak kolaylaşıyor. İnsanlara kod öğretmek gittikçe daha kolay ve çekici hale gelebilir ve bir gün YZ kullanılarak örnek kodlar ile yapılan iş bile kontrol ettirilebilir.

BAYOU şimdilik başlangıç seviyesinde bile olsa , arka plandaki ekip teknolojinin çalıştığını halen kanıtlıyor.

Bu YZ’nın kendini kopyaladığı anlamına gelmiyor ve BAYOU henüz  programcıların yazmaya çalıştığı kodla ilgili taslakları nadiren üretiyor. Halen bu taslaklar büyük bir çalışmayla biraraya getirilerek anca bir projeye dönüştürülebiliyor.

Her ne kadar bu teknoloji henüz emekleme aşamasında olsa da, bu YZ programcılığı için bu büyük bir adım özelliği taşıyor. BAYOU sadece birkaç anahtar kelime kullanarak zamandan kazanıyor ve insan operatörler için daha kolay kullanım sunuyor.

YZ emin adımlarla yürüyor, bakalım yazılım işinde bizi geçebilecek mi?

Kaynak: https://futurism.com/military-created-ai-learned-to-program/

Facebook Yorumları

Bu haber 916 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilim İnsanları Kalp Rejenerasyonunun Sırrını Çözdü

Texas Southwestern Üniversitesi’nden bilim insanları, kalp krizi sonrası kalp hücrelerinin yeniden onarılamamasının ardındaki gizemi çözdü. …

5 yorumlar

  1. “YZ emin adımlarla yürüyor, bakalım yazılım işinde bizi geçebilecek mi?” – Henüz emekleme aşamasında olsa da, YZ bizi bir gün mutlaka geçecek, hem de milyonlarca satırlık kod’u tek sefer de hiç hata yapmadan, hızlıca!

  2. Genesis gerçekleşiyor, robot kıyametinin ilk işareti, çok dikkatli geliştirilmesi gerek.

  1. Pingback: Program Yapmayı Öğrenen Yapay Zeka Yapıldı - Herşeyolog

  2. Pingback: Program Yapmayı Öğrenen Yapay Zeka Yapıldı

  3. Pingback: Program Yapmayı Öğrenen Yapay Zeka Yapıldı – kucuktr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.