Çarşamba , Şubat 26 2020
Anasayfa / Deneysel / NASA UFO Benzeri İniş Paraşütünü Test Ediyor

NASA UFO Benzeri İniş Paraşütünü Test Ediyor

ufo-nasa

NASA 4 Haziran ‘da denediği innovatif UFO benzeri süpersonik yavaşlatıcısı sayesinde gelecekte Mars’a insanları indirmeyi hedefliyor. LDSD adı verilen sistem süpersonik şişirebilir aerodinamik yavaşlatıcı manasına geliyor. 100 metre genişliğindeki süpersonik paraşüt, insanları taşıyan yaşam modülleri gibi ağır yüklerde Mars’a güvenli inmeyi hedefliyor.

Normalde mevcut Mars’a indirme teknolojisi 1 tondan daha ağır yükleri taşıyamıyor. 2012’de Curiosity’ de yine 15 metrelik bir paraşüt ve roketle desteklenmiş uzay vinci kullanılmıştı.

Eğer her şey plana göre giderse 122 metrelik balon 36,580 metreye yükselecek ve mekiğin üzerindeki roket 54,860 metreye yükseltecek.
Sonrasında SIAD şişererek, LDSD aracı ses hızının 3 katına çıkacak ve  hızlıca 6 metre genişliğe ulaşacak. Sonuç olarak bu sürtünme sayesinde test aracı 2,35 mach hıza düşecek ve sonrasında dev paraşüt açılarak, Pasifik Okyanusu’na güvenli bir iniş yapacak.
Daha önce uygun olmayan hava koşulları nedeniyle yapılamayan fırlatışın, Hawaii’nin Kauai Adası’ndan fırlatılması bekleniyor.
Günlerdir ertelenen deneyin 8 Haziran’da yapılması planlanıyor.
Facebook Yorumları

Bu haber 3123 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fizikçiler İlk Kez, İki Atomun Nasıl Molekül Oluşturduğunu Görüntülediler

Otago Üniversitesi’nden bilim insanları ilk kez atomları tek tek reaksiyona sokarak, molekül oluşumunda gerçekleşen etkileşimleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.