Sorting by

×
KimyaMetalurji

PET Şişeleri Aerojele Dönüştürmenin Ucuz Bir Yolu Bulundu

Pet şişeler en çok kullanılan plastik malzemelerden biridir. Normalde pet şişeleri dönüştürmek için pek çok yol olsa da, bugüne kadar hiç aerojele dönüştüren olmamıştı. Singapur National Üniversitesi’nden(NUS) araştırmacılar, plastik şişeleri çok daha yararlı aerojel maddesine dönüştürmenin pahalı olmayan bir yolunu buldular.

Prof. Hai Minh Duong ve Prof. Nhan Phan-Thien, NUS ekibi en çok kullanılan poletilen tereftalat(PET) şişeleri ince fiberler(iplik) halinde keserek onları silikayla kapladı. Üretim bir karışık ama kimyasal işlem gören fiberler , şişirilerek kurutuluyor.

Sonrasında ise hafif, gözenekli, dayanıklı bir aerojel maddesine dönüşüyor ki, bu maddenin pek çok potansiyel uygulamaya sahip.

Yalıtımdan , Petrol Temizlemeye Pek Çok Yeni Kullanım Alanı

Eğer farklı metil gruplarıyla bağlanırsa, 7 kata kadar dökülen petrolü emebilir ve diğer pazarda mevcut ürünlerden çok daha iyi performans sergiliyor. Ayrıca çok iyi bir ısı yalıtım malzemesi ve NASA tarafından kullanıyor. Bununla birlikte aerojel , amin gruplarıyla bağlanırsa yeniden kullanılabilir maskeler toz ve karbondioksiti tutabiliyor. Araştırmacılar ürettikleri aerojeli bazı yüzey modifikasyonları yaparak karbondioksit gibi zararlı gazları da tutabilecek hale getirdi.

Belki de en iyi kullanım alanı 620 ºC’ye kadar dayanabildiğinden itfaiyeci kıyafetlerinde koruyucu yalıtım malzemesi olarak kullanılabilmesidir. Aerojel normal yalıtım malzemelerinden 10 kat daha hafif , ayrıca bazı kaplamalarla yumuşak ve esnek yapılabiliyor.

Singapur National Üniversitesi teknolojiyi patentledi ve endüstri partneri arıyor. Araştırma Colloid ve Surfaces A dergisinde yayınlandı .

Kaynak : National University of Singapore

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu