Sorting by

×
BilgisayarREKLAM

Paypal alternatifi ödeme sistemleri


Dünyanın en yaygın ve en büyük uluslararası ödeme sistemi bilindiği üzere Paypal sistemidir. 1998 yılında kurulan ve kurucuları arasında günümüzün en önemli teknolojik gelişim öncülerinden Tesla’nın kurucusu Elon Musk’un da yer aldığı Paypal, dijital ödeme ekosistemine tümüyle yenilik katan bir ödeme sistemi olmayı başardı. 

2002 yılında dünyanın en büyük online ticaret platformlarından biri olan eBay tarafından satın alınan Paypal, bu denli eski olması ve bununla birlikte ödeme gibi hassas bir sistemi senelerdir gerçekleştiren bir ödeme aracı olması nedeniyle belki de piyasanın en güvenilir elektronik ödeme sistemi olmayı başarmıştır. 

Ancak ne yazık ki Paypal, 2016 yılından beri Türkiye’de faaliyet göstermiyor. Paypal’ın Türkiye’de faaliyet göstermemesinin sebebiyse sanılanın aksine Türkiye’de yasaklanması değil. Paypal, Türkiye’den tamamen kendi isteğiyle çekildi. 

Paypal, Türkiye’deki faaliyetlerine neden son verdi?

1 Haziran 2016 tarihinde Paypal, Türkiye’deki bütün faaliyetlerine son vermiştir. Paypal, yaptığı açıklamada Türkiye’deki faaliyetlerine son verme gerekçesi olaraksa Paypal tarafından yapılan yasal lisans başvurusunun BDDK tarafından reddedilmesi gösterilmiştir. 

Paypal’ın lisans başvurusunun BDDK tarafından neden reddedildiğiyse merak edilen bir başka konu olmuştur. Paypaltarafından yapılan bu başvurunun ret sebebiyse BDDK’nın Paypal’dan sunucularını Türkiye’de faaliyete geçirmesini istemesi olmuştur. 

Ancak Paypal, böyle bir şeye yanaşmamış ve tüm sunucu faaliyetlerini merkezlerinde sürdürmeye devam edeceklerini belirterek lisans verilmemesi nedeniyle Türkiye’deki faaliyetlerini sona erdirme kararı almıştır. 

Bu noktada uluslararası platformlardan ödeme alan veya ödeme yapan kişilerin dünyanın en yaygın kullanılan uluslararası ödeme aracı olan Paypal’ı Türkiye’de kullanamaması nedeniyle Paypal alternatifi ödeme sistemi arayışında oldukları bilinmektedir. 

Halihazırda Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren Paypalalternatifi firmalarla ilgili detaylı bilgiyi aldığımız https://www.erkeklersoruyor.com/teknoloji sitesi editörlerine teşekkür ediyoruz. 

Payoneer

Paypal’a alternatif olarak Türkiye’de tercih edilen en yaygın uluslararası ödeme sistemi Payoneer’dir. Kendinize Payoneersistemi üzerinde bir hesap açarak bu hesaba ödeme alabilir ve diğer Payoneer hesaplarına bu hesap üzerinden kolayca ödeme yapabilirsiniz. 

Payoneer hesabı bulunan herkese verdikleri Payoneer kart ile, hesaba yatan parayı Payoneer’in Türkiye’de anlaştığı bankaların ATM’lerini kullanarak kolayca çekebilirsiniz. 

Payoneer sisteminde para çekme işlemi için alınan komisyon tutarı 1000 $ tutarındaki bir çekim işlemi için yaklaşık 21 $ civarındadır. Ayrıca sistem için ödeyeceğiniz yıllık bir üyelik ücreti bulunuyor. Bunun da miktarı 28 $ civarındadır. 

Wepay

2008 yılında Boston’da kurulan ve 2017 yılında JP Morgan Chase tarafından satın alınan Wepay, ödeme sistemleri arasında yıldızı parlayan sistemlerden bir tanesi olarak dikkatleri üzerine çekiyor. 

Özellikle JP Morgan Chase gibi büyük bir şirket tarafından satın alınmasının ardından uluslararası güvenine güven katan Wepay’de ödeme almak için şirket olma zorunluluğu da bulunmuyor. Dolayısıyla Wepay’den yaptığınız bireysel satışlar için ödeme alabiliyorsunuz. 

Google Pay

Dünyanın en büyük arama motoru Google son zamanlarda girdiği farklı sektörlerle adından her alanda söz ettirmeyi başarıyor. Bu sektörlerden biri de online ödeme sistemleri.

2011 yılında tanıtılan uygulamanın esas alanı Google Play Store üzerinde yapılan ödeme işlemlerini düzenlemesi ve senkronize etmesidir. Google Play’de uygulama satışı yapan kişiler tarafından mobil cihazlarında güvenle kullanılabilecek Google Pay, Paypal alternatifi olabilecek çapta bir uygulamadır. Nitekim Google Pay üzerinden diğer tip ödemelerin de gerçekleştirilebildiğini belirtelim. 

Transferwise

Belkide Paypal’a alternatif olarak en çok tercih edilen ödeme sistemi. Bunun en önemli sebebi, çok hızlı bir şekilde işlem gerçekleştirilebiliyor olması. 

Transferwise üzerinden 29 farklı para birimi ile işlem yapılabilmektedir. Sistem üzerinden yapılan tüm işlemler için ödenecek işlem ücretleri de oldukça uygun olmasıyla dikkat çekiyor. 

Ayrıca Transferwise sistemine üye olmak için de herhangi bir üyelik ücreti ödenmesine gerek duyulmuyor. 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu