BilimElektronikMakalelerTıp ve Sağlık

Pantolon Cebinde Cep Telefonu Taşımak Erkeklerde Kısırlığa Neden Olabilir

Cep Telefonu-Kısırlık Gerçek Bilim

Exeter Ünversitesi’nden yapılan bilimsel bir araştırmaya göre pantolon cebinde cep telefonu taşınması erkeklerde baba olma şansını düşürüyor. Daha önce yapılan bir araştırmaya göre radyo- frekans elektromanyetik radyasyon erkeğin verimliliği üzerinde hasar verici bir etkiye sahip. Özellikle ülkemizde herkesin en az bir ya da daha fazla telefonu olduğunu düşünürsek cep telefonunun hayatımızda ne kadar büyük bir yere sahip olduğunu anlayabiliriz.

Exeter Üniversitesi Biyo Bilimler Bölümü’nden Dr Fiona Mathews liderliğinden bir ekip 10 araştırmadan sistematik bir araştırma yürüterek,1492 numune topladı. Doğurganlık klinikleri ve araştırma merkezlerinden katılımcıların spermleri incelendi. Spermlerde motilite(spermin yumurtaya düzgün ilerleme kabiliyeti), viabilite(yaşayan sperm sayısı), konsantrasyon(döldeki sperm ünitesi sayısı) ölçülerek sistematik veriler elde edildi.

Kontrol gruplarında spermler %50-80 arası normal bir harekete sahiptiler. Araştırmacılar cep telefonlarına bağlı olarak %8 düşüş tespit ettiler. Benzer etkiler viabilitesinde de görülürken. Sperm konsantrasyonunda ise etkiler yeterince açık değil.

Dr Mathews: “ Dünya çapında büyük çapta cep telefonu kullanımı mevcuttur. Bunun çevreye etkileri halen yeterince açık değil. Bu araştırma sayesinde radyo- frekans elektromanyetik radyasyonun pantolon cebinde taşındığında negatif etkileri olabileceğini gözler önüne serdik. Bu kısırlık sınırında olan erkekler için oldukça önemli olabilir. “ diyor.

İn vitro(tüpte), in vivo(canlı üzerinde) çalışmalar kontrollü koşullarda yapılarak genel nüfus içindeki erkeklere uygulandı.

Belki kısırlığınızın nedeni kotunuzun cebindeki cep telefonu olabilir.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2014/06/140609205658.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.