Sorting by

×
BiyolojiPsikoloji

Okulu Sevmemek Genetik Olabilir Mi ?

edge

Eğitimciler sınıf ortamındaki en büyük sorunun öğrenmeyi de olumsuz etkileyen motivasyon eksikliği olduğunu uzun zamandır belirtiyorlar. Yapılan yeni çalışma çocukların okuldaki mutsuzluğun sebebinin genetik temelli olabileceğini belirtiyor. 6 ülkeden 13.000’in üzerinde ikizin yer aldığı çalışmada çocukların öğrenme motivasyonları arasındaki farklılıkların %40 – 50’sinin ebeveynlerden kalıtıldığı sonucuna ulaştılar. Bu bulgular ışığında görüldü ki; öğrenme motivasyonu ile ortak çevre şartları arasında ihmal edilebilecek düzeyde bir ilişki vardır.

Çalışmada İngiltere, Kanada, Japonya, Almanya, Rusya ve ABD’de 9 – 16 yaş arası ikizler incelendi. Araştırmacılar çift ve tek yumurta ikizlerine ayrı ayrı sorular sordular ve alınan cevapların analizini yaptılar. Buna göre sorulan sorulara tek yumurta ikizleri çift yumurta ikizlerinden daha yakın cevaplar verdikleri görüldü. Bu çalışmadan çıkarılabilecek en önemli sonuç motivasyon eksikliğinin aynı çevresel ortamdan gelmekle bir alakası olmamasıdır. Bununa birlikte genlerimiz okuldaki motivasyon eksikliklerimizin temelini oluşturuyor.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2015/04/150408113309.htm

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu