Sorting by

×
Bilimsel GelişmeBiyolojiTıp ve Sağlık

AIDS Proteinin Yapısı İlk Detaylı Olarak Görüntülendi

aids zarf proteini

The Scripps Araştırma Enstitüsü (TRSI) ve Weill Cornell Tıp Koleji’nden bilim insanları işbirliği yaparak üçlü HIV(AIDS) zarf proteininin yapısını ilk kez atomik seviyede belirleyerek uzun süredir tıp ve biyoloji bilimlerinde önem taşıyan en zor hedeflerden birini gerçekleştirdi.Yeni bulgular AIDS’ e neden olan virüsün kompleks zarfın şimdiye kadar görüntülenen en detaylı resmini çekti. Bu sayede gelecekte virüsün nasıl bağışıklık sistemini taklit ettiği belirlenerek aşılar üretilebilir.

“ Öncelerde zarf kompleksi ile ilgili yapılan çalışmalar daha çok zarfın alt birimlerine yönelikti. Fakat  virüsün zayıf noktasını belirlemek için zarf yapısının tüm kompleks yapısı gerekir,” diyor TSRI’ den Yapısal Biyoloji Prof.  Ian A. Wilson . Araştırma 31 Ekim’ de Science Express Dergisi’ nde 2 araştırma olarak basıldı 

Zor Hedef

WHO’ ya göre HIV (human immunodeficiency virus-insan bağışıklık yetmezliği virüsü) tüm dünyada 34 milyon insanı enfekte ediyor ve bunların % 10´u çocuk. Günümüzde gelişmiş ülkelerde HIV enfeksiyonunu kontrol etmek için antiviral ilaçlar kullanılsa da, bilim adamları uzun süredir virüsü kökünden kazıyacak bir aşı arıyorlar.

Buna rağmen HIV için aşılar sürekli test edilse de HIV’ in zarf proteini tespit edilemediğinden aşılar işe yaramıyordu.

Enfeksiyonu Aydınlatmak

İşte virolog Env’ in keşfettiği yapısı çok kompleks olduğundan bilim adamları atomik boyutta protein gözlemlemekte büyük zorluklar yaşıyordu. Araştırmada Cornell/Scripps ekibi Env trimerinin (üç bileşenli yapı) yeterli stabiliteye ve diğer özelliklere sahip olduğundan atomik resolüsyon görüntüleme ile görüntüledi. Elektron mikroskopu teknolojisindeki en son görüntüleme metotları kullanılarak ve X-Ray kristalografi kullanılarak, Env trimerinin içine bakmak mümkün oldu. Şimdiye kadar ilk kez kullanılan X-Ray kristallografisi ve diğer metotlar trimer yapının en ince detayına kadar çözülmesine yaradı.

Env trimerinin nasıl birleşerek, radikal değişimler yaşayarak Ebola grip gibi virüslere dönüşmesi aydınlatıldı.

Araştırmanın diğer destekçileri “HIV-1 zarf trimeri tümüyle çözülebilir glikosilatlı Cryo-EM yapısı ayrılıyor ve bu çözücünün kristal yapısı HIV-1 zarf trimeriyle ayrılabiliyor,” deniyor.

HIV virüsünün aydınlatılması ile AIDS hastalığı için aşı geliştirilebilir ve bu aşı sayesinde çağın vebası yenilebilir.

 

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/10/131031142650.htm

 

Araştırma Referansları :

 

  1. Jean-Philippe Julien, Albert Cupo, Devin Sok, Robyn L. Stanfield, Dmitry Lyumkis, Marc C. Deller, Per-Johan Klasse, Dennis R. Burton, Rogier W. Sanders, John P. Moore, Andrew B. Ward, and Ian A. Wilson. Crystal Structure of a Soluble Cleaved HIV-1 Envelope TrimerScience, 31 October 2013 DOI: 10.1126/science.1245625
  2. Dmitry Lyumkis, Jean-Philippe Julien, Natalia de Val, Albert Cupo, Clinton S. Potter, Per-Johan Klasse, Dennis R. Burton, Rogier W. Sanders, John P. Moore, Bridget Carragher, Ian A. Wilson, and Andrew B. Ward. Cryo-EM Structure of a Fully Glycosylated Soluble Cleaved HIV-1 Envelope Trimer. , 31 October 2013 DOI: 10.1126/science.1245627

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu