Sorting by

×
Doğa ve ÇevreJeolojiMakaleler

Okaliptüs Ağaçları Topraktaki Altını Ve Diğer Madenleri Emiyor

okaliptüs altın madeni-gerçek bilim

Bilim adamları Batı Avustralya’da Kalgoorlie bölgesinde bulunan okaliptüs ağaçlarının topraktan altın partiküllerini çekerek yapraklarında ve dallarında biriktirdiği tespit etti. CSIRO’dan bilim adamlarının (Devlet Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Organizasyonu- Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) yaptıkları keşif Nature Communications’ da yayınlandı.

“Okaliptüs ağaçları hidrolik bir pompa gibi çalışıyor, kökleri onlarca metre aşağı inerek altın içeren suyu yüzeye çıkarıyor. Altın normalde bitkiler için zehirli olabileceğinden dallarından ve yapraklarına ilerleyerek toprağa geri bırakılıyor,” diyor jeokimyager Dr Mel Lintern.

Tabiki bu keşif eski zamanlardaki gibi altına hücum demek değil. Çünkü bir ağaçtan elde edebileceğiniz altın miktarı çok az. Altın zerrecikleri insan saçının sadece beşte biri büyüklüğünde. Buna karşın okaliptüs ağaçları altın madenlerinin yerlerini göstermek için kullanılabilir. Çünkü toprağın onlarca metre altındaki 60 milyon yıllık altın madenleri dip tortularında birikiyor.

“ Okaliptüs ağaçlarının yapraklarını kullanmak diğer altın arama yöntemlerinde daha etkili ve çevreyle dost bir yöntem olarak kullanılabilir. Bitkileri analiz ederek minerallerin izini sürmek toğrağı kazmadan topraktaki mineraller hakkında bilgi verebilir,” diyor Dr. Lintern.

Okaliptüs ağaçları Avustralya’ da bol bulunan bir ağaç. Ağaçların ayrıca bakır ve çinko aramak için de ağaçların kullanılabileceği belirtiliyor.CSRIO’ da bulunan Maia dedektörü kullanılarak, Avustralya senkrotronun X-Ray elementel görüntüleme yapılarak yapraklardaki altın tespit edildi. Bu senkrotron sayesinde altın görüntülenerek tespit ediliyor. Böylece altın takibi sağlandı.

Gelişmiş X-ray görüntüleme sayesinde altın ve diğer metallerin net resimleri elde edilebildi. Bu araştırma sayesinde maden yatağının tespit edilip, ülke ekonomisine katkıları olabileceği düşünülüyor.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/10/131023101349.htm

Araştırma Referansı :

  1. Melvyn Lintern, Ravi Anand, Chris Ryan, David Paterson.Natural gold particles in Eucalyptus leaves and their relevance to exploration for buried gold depositsNature Communications, 2013; 4 DOI: 10.1038/ncomms3614

 

okaliptüs ağaçlarından altın
Okaliptüs yapraklarında altın izleri

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu