Sorting by

×
HaberlerÜtopyaUzay-Zaman

NASA’ NIN MARS’ TA BULDUĞU ORGANİK BİLEŞİKLER İÇİN HEYECANLANMAK GEREKSİZ OLABİLİR

İnternet NASA ‘ nın Merak(Curiosity) gezgininin Mars’ ta karbon bileşiklerini tespit etmesi nedeniyle çalkalanıyor. Bazı insanlar bunu Mars’ ta hayat olduğuna yorabilir, fakat heyecanlanmak için henüz çok erken.

Karbon Bileşikleri

Merak’ ın temel hedefleri arasında Mars’ ta organik bileşikler bulmak yer alıyor. Karbon temelli moleküller, karbon kökenli yaşam formlarının oluşması için temel bileşenleri oluşturur. Böylece Mars’ ta hayatın olduğu veya bir zamanlar hayat olabileceği olasılığını doğuyor.

NASA’ dan gelen haberler göre; karbon, hidrojen ve klor Merak’ ın kimyasal analiz cihazlarında tespit edildi. Bu organik bileşikler ise birbirleriyle reaksiyona girebiliyor.

Peki bu Mars’ ta hayat olduğu anlamına gelebilir mi?

Bunlar Hayat Belirtileri Değil …

İşte orda bir durup düşünüyoruz. Bu hikayedeki en önemli şey Merak’ ın üzerindeki numunelerin test edildiği analiz ekipmanı. Aslında burada numuneler minyatür fırın benzeri bir cihazda ısıtılıyor ve bu Mars yüzeyinde gerçekten karbon bulunup, bulunmadığını veya cihazda kalan bir kalıntıdan mı kaynaklanıyor, bilinemiyor.

Bir anlığına pozitif düşünsekte, yüzeyindeki karbonun varlığı inorganik kaynaklı olabilir. Çünkü karbonatlı kayalara benzeyen bu yapılarda karbon olabilir. Eğer gerçekten resmi bir demece ihtiyacınız varsa, NASA’ dan bilim adamı, Paul Mahaffy bu durumu şöyle açıklıyor;  “ Bugün geldiğimiz noktada Mars organikleri için kesin bir tespit mümkün değil” diyor.

Elbette Mars’ ta organikler mevcuttur. Eğer analizde inorganik bir safsızlık varsa, bu bize büyük bir soru işareti bırakıyor. Bu nedenle bu organik bileşikler için heyecanlanmak şimdilik gereksiz.

Kaynak: http://gizmodo.com/5965431/why-nasa-finding-organics-on-mars-is-nothing-to-get-excited-about?popular=true

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu