JeolojiMekatronikUzay-Zaman

NASA Mars Yüzeyine SismometreYerleştirdi

482 milyon km’lik yolculuğu sonunda geçtiğimiz günlerde başarıyla Mars yüzeyine inen NASA’nın InSight sondası; Mars yüzeyine sismometre (deprem ölçer) yerleştirerek bir ilki gerçekleştirdi. Bu sensör sıcaklık probuyla beraber çalışarak, Mars’ın iç yapısını ve hatta toz fırtınalarından, meteor çarpmalarına kadar pek çok hava olayını da araştırmış olacak.

SEIS adı verilen sismometre 40 yıllık Mars araçlarından beri gezegene yerleştirilen ilk deprem ölçme cihazı. Daha öncesinde 1976’da gönderilen Viking sondalarında benzeri bir cihaz olsa da bu araçlar kendi başlarına doğrudan temas ederek ölçüm sağladığından, kolaylıkla rüzgar titreşimleri ve diğer ekipmandan etkilendiğinde bu pek mümkün olmadı.

NASA bu problemi aşmak için, mekanik bir kol yardımıyla Mars yüzeyinde indirilebilecek bir sismometre tasarladı. 1,5metrelik kol yardımıyla yüzeyin fotoğrafı çekilerek en uygun yer belirlendi. Uzun süren bu bekleyiş 19 Aralık’ta bitti.

Ayrıca Ocak ayının başlarında mekanik kol yardımıyla , rüzgar müdahalesini engellemek için bir diğer koruyucu kapak yerleştirilecek .

Mars görevlerinde sismometre yüksek öncelikli bir cihaz. NASA Mars’daki depremleri(marsquake) adı verilen ve meteorlar tarafından üretilen sismik dalgaları ölçmek için bu hassas cihazı geliştirdi. Fakat cihaz çok hassas olduğundan, toz fırtınaları gibi olaylar, meteor darbeleri gibi görülebilir.

2019 Ocak ayının sonlarına doğru ise robot  kol sıcaklık probonu yeri sondayla delerek yerleştirecek. Bu süreç yavaş ve otomatik olarak gerçekleşecek. Sonrasında bu işlem sırasında üretilen titreşimker, Mars yüzey altının yapısını anlamakta kullanılabilecek. NASA bu sismik analizle Kızıl Gezegen’in iç dinamiklerine dair çok değerli bilgiler elde etmeyi umuyor.

Kaynak : NASA

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu