Sorting by

×
Doğa ve ÇevreGenelİklim DeğişimiÜtopyaVideobilim

NASA Deniz Seviyesinin Son Birkaç Bin Yılda Olduğundan Daha Hızlı Yükseldiğini Belirtti

nasa deniz seviyesinde yükselme
1993’den bu yana deniz seviyesindeki yükselmeyi gösteren grafik. Yıllık deniz seviyesi yükselme hızının 3,21 mm olduğu gösterilmiş.

NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden gelen veriler son yıllarda deniz seviyesinde gerçekleşen yükselmenin  binlerce yıldır görülmedik bir hızla arttığını gösterdi. Son yirmi yıl içinde yaklaşık 7,5-8 cm artan deniz seviyesi , liman kentlerinin zamanla su altında kalabileceğini gösteriyor.

Dünyanın en büyük 15 şehrinden 11’i deniz kıyısında yer alıyor. Denizle kara arasındaki o ince bariyer eskiden insanlık için bir ödül gibiydi. Dünyanın her yanındaki limanlara erişim sağlıyor, ülkeler arasında ticaret yolları kuruyor, çelik ve betondan binaların gökyüzüne yükselmesini sağlıyordu. Ama deniz seviyesindeki artış bu şehirlerde yaşayan milyonlarca insan için artık bir tehlike.

NASA’nın kısa süre önce yayımladığı yeni tahminler çok da uzak olmayan bir gelecekte, eriyen buzullar ve ısınan su yüzünden deniz seviyesinin yaklaşık bir metre yükseleceğini öngörüyor.

“Okyanusların ısındıkça genişlemesi hakkında bildiklerimize buz örtülerinin ve buzulların denizlere nasıl su eklediğini ekleyince, en azından doksan santim, belki de daha fazla yükselme meydana geleceğinden eminiz,” diyor Deniz Seviyesi Değişim Ekibi lideri Steve Nerem bir basın açıklamasında. “Fakat bu yükselme bir yüzyıl içinde mi olacak, daha mı uzun sürede, orasını bilmiyoruz.”

Karşılaştırma için hemen belirtelim ki NASA, 1992’den bu yana deniz seviyesinin yaklaşık 8 cm yükseldiğini söylüyor.

yükselen sular
Belki de böyle bir görüntü bekliyor bizi ….

Bu belirsizliğe ek olarak, Dünya kusursuz bir küre değil ve küresel çeşitlilikler deniz seviyesindeki yükselmenin de homojen bir dağılım göstermediği anlamına geliyor. Kimi yerlerde deniz seviyesindeki artış ortalama 7,5 cm değerinin çok üstünde ve 22-23 cm civarında seyrediyor.

Deniz seviyesindeki artışın en şiddetli yaşanacağı yer kıyılar. Nüfusun yoğun olduğu yerlerde zaten ne zaman bir fırtına kopsa su baskınlarına hazırlıklı olmak gerekiyor. Kıyı şehirlerinde su baskının maliyeti her yıl 6 milyar doları buluyor. 2050’de ise bu rakam 1 trilyon dolara yükselecek.

NASA bilim insanları su seviyesindeki yükselişi sayısız uydu, tekne, sualtı dronu, denizaltı ve OMG (Oceans Melting Greenland-Grönland Okyanus Erimesi ) adlı bir programla takip ediyor.

NASA’nın sitesindeki bu linkten zamanla deniz seviyesinin nasıl değişebileceğini görebilirsiniz.

http://climate.nasa.gov/interactives/climate-time-machine

 

2001 yapımı Artificial Intelligence filminden bir sahnede gelecekte New York deniz seviyesindeki yükselmeden dolayı sular altında kalmış.

Kaynaklar :

http://popsci.com.tr/2015/08/31/nasa-deniz-seviyesindeki-artis-daha-da-kotuye-gidiyor/

NASA Sea Level

15_seaLevel_left

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu