Sorting by

×
Alternatif EnerjiDeneyselFizikMühendislikNanoteknoloji

Nano Teller Lazerle Isıtılarak Mikro Füzyon Oluşturuldu

Nükleer füzyon yani, güneşin enerjisinin kaynağını daha küçük boyutta sağlamanın bir imkanı olabilir. Colorado State Üniversitesi’nden bilim insanları nanotel dizilerini güçlü lazerlerle ısıtarak mikro nükleer füzyon yapılabileceğini gösterdi. Füzyon sonucunda rekor verimle nötron üretmeyi başardı. Güneş de nükleer füzyonla aynı şekilde hafif elementler daha ağır elementleri üretiyor.

Elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü Jorge Rocca liderliğinde yapılan araştırma Nature Communications  dergisinde yayınlandı. Araştırmanın yazarlarından  Düsseldorf Üniversitesi’nden mikro füzyon çalışmalarıyla tanınan Fizikçi Vural Kaymak.

Normalde lazer güdümlü füzyon deneyleri  stadyum büyüklüğünde binalarda ve 100 milyonlarca dolarlık lazerlerle yapılıyor. Geleceğin temiz ve verimli enerji kaynakları arasında nükleer füzyon deneyleri son yıllarda ivme kazandı.Çin ve Almanya’nın ciddi çalışmaları mevcut.

Buna karşın Rocca’nın öğrencileri, araştırmacı bilim insanları ve işbirlikçileri sıfırdan güçlü ve hızlı  bir masaüstü lazer tasarladı. Onlar hızlı atımlı bir lazerle görünmez kabloları radyasyona maruz bırakarak, çok sıcak, yoğun plazmalar yaparak güneşin içindeki koşullara yaklaştı. Bu plazmalar ise füzyon reaksiyonlarına neden olarak , helyum çıkardı ve enerjik nötron flaşlarına sebep oldu.

Nature Communications  deneyinde ekip rekor sayıda lazer enerjisine denk nötron oluşturdu. Aynı materyalde normal deneylerdekinin 500 katına ulaştılar. Lazerlerin hedefi olan nanotel dizileri ise döteryumlamış polietilenden üretildi. Bu materyalde polietilen plastik gibi fakat döteryum(hidrojen izotopu) substitüent içerdi.

Tüm bu çabalar yoğun bilgisayar simülasyonlarıyla desteklendi.

Füzyon nötronlarını verimli kılmak küçük boyutta nötron görüntüleyicileri ve nötron propları yaparak maddenin özelliklerini incelemeye yarayabilir. Bu sonuçlar ultra yoğun lazerlerin maddeyle etkileşimini anlamaya katkıda bulunabilir.

Kaynak https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180314144935.htm

Referans

  1. Alden Curtis, Chase Calvi, James Tinsley, Reed Hollinger, Vural Kaymak, Alexander Pukhov, Shoujun Wang, Alex Rockwood, Yong Wang, Vyacheslav N. Shlyaptsev, Jorge J. Rocca. Micro-scale fusion in dense relativistic nanowire array plasmasNature Communications, 2018; 9 (1) DOI: 10.1038/s41467-018-03445-z
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Nano Teller Lazerle Isıtılarak Mikro Füzyon Oluşturuldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu