Sorting by

×
Bilimsel GelişmeNanoteknolojiTıp ve Sağlık

NANO PARÇACIKLAR MS HASTALIĞINI DURDURDU

nano

Nanoteknoloji , MS ” multiple sclerosis” hastalığı alt etmek için kullanıldı. Nano biyoparçalanabilir parçacıklar sayesinde bağışıklık sistemi kandırılarak, sinir hücrelerindeki miyelin kılıfa saldırması engellendi. Farelerde başarılı olan tedavi yöntemi MS’ i durdurmayı başardı. Böylece nano parçacıklar MS hastalığını durdurabilmiş oldu.

Ayrıca bu yeni nanoteknoloji bağışıklık sisteminden kaynaklanan 1. Tip diyabet, yiyecek alerjileri ve astım gibi alerjik hastalıklara da uygulanabiliyor.

MS hastalığında bağışıklık sistemi beyinde, omurilikte ve gözdeki sinir hücrelerini yalıtan miyelin kılıfa saldırıyor. Miyelin kılıf zarar gördüğünde ise elektrik sinyalleri etkili bir şekilde iletemediğinden, bunlar vücutta uyuşmalara sonrasında felçe ve körlüğe neden olabiliyor.

Northwestern Üniversitesi Nanoteknoloji departmanı ise yeni tedavilerinde bağışıklık sistemini tümüyle baskılamadığından, hastaların enfeksiyon kapma ve kansere yakalanma olasılıklarını düşürüyor. Miyelin antijenlere tutturulan nano parçacıklar farelere verildiğinde,farelerin bağışıklık sisteminin normale döndüğü gözlendi. Böylece bağışıklı sistemi miyelini artık yabancı olarak görmüyordu ve miyelin kılıfa saldırmayı  anında durdurdu.

Klinik Denemeler Farklı Anahtar ve Benzer Yaklaşımla Yapılıyor

Araştırma metodu, multiple sklerosise benzer yaklaşımla yaklaşırken, 1. ve 2. Faz klinik denemeler şu an hastalar üzerinde devam ediyor. Hastalardan akyuvarlarla yapılan testlerde nano parçacıkların akyuvarlarda taşıma aracı olarak etkili olup olamayacağı test ediliyordu. Etkili olduğu görüldü.

FDA Onaylı Büyük Bir Nano Parçacık

Nature Biotechnology araştırma dergisinde geçenlerde yayınlanan araştırmanın yazı heyetinde yer alan Stephen Miler, farelerde 100 gün  boyunca hastalığın yeniden oluşmadığı gözlendi. Farelerin kısa olan ömrü boyunca, insanda bu süre daha uzun olacak.

Bu sürenin,  bir MS hastasının ömrünün 5-6 yılına denk geldiğini belirten Miller, yöntemlerinin bağışıklık sistemini miyelin kılıfına saldırmayacak şekilde yeniden düzenlediğini, buna karşılık vücudun normal bağışıklık fonksiyonuna zarar vermediğine işaret etti.

Bilim insanları yeni yöntemle vücudun bağışıklık sisteminin miyelin zarına saldırmasını engelleyen miyelin antijenini oldukça küçük olan nano parçacıklara tutturarak farelere enjekte etti.

Ayrıca, bu nano parçacıkların PLG (Polylaktid -ko -glikolid) adı verilen polimerden üretildiği, bunun ise laktik asit ve glikolik asit içerdiği ve bunların da tümüyle insan vücudu için doğal bileşenler olduğu belirtiliyor. PLG büyük oranda biyo parçalanabilir bir molekül.

PLG şimdiden hastalar üzerinde denenmek için FDA’ den onay aldı.

Araştırma Referansı: 

  1. Daniel R Getts, Aaron J Martin, Derrick P McCarthy, Rachael L Terry, Zoe N Hunter, Woon Teck Yap, Meghann Teague Getts, Michael Pleiss, Xunrong Luo, Nicholas JC King, Lonnie D Shea, Stephen D Miller. Microparticles bearing encephalitogenic peptides induce T-cell tolerance and ameliorate experimental autoimmune encephalomyelitisNature Biotechnology, 2012; DOI:10.1038/nbt.2434

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu