Sorting by

×
Bilimsel GelişmeBiyolojiTıp ve Sağlık

Multiple Skleroz İçin Kök Hücre Tedavisi İşe Yarıyor Mu?

İnsanı elden ayaktan düşüren multiple skleroz hastalığı için geliştiren yeni tedavi için “oyun bozan” ifadesi kullanılıyor. Ünlü dergi Newsweek ‘in yaptığı habere göre bu tedavi milyonlarca Amerikalının hayatını değiştirebilir. “Alphr” için çığır açan bir bilimsel gelişme olduğu belirtiliyor.

Bununla birlikte, halen birkaç problem var: Deneysel prosedür, düzenleyiciler tarafından halen inceleniyor  ve deneyin web sitesi henüz kanıtlanmamış tedavinin etkinliğini abartmış olabilir, tabi bu hastaların ödemesi gereken başka bir bedele neden olabilir. Ayrıca kimse daha araştırmanın sonuçlarını görmedi.

MS hastalığı , bağışıklık sisteminin bir kişinin sinir hücrelerine saldırmasına neden olur. Basın bültenine göre,geliştirilen tedavi bağışıklık sistemini baskılamak için kemoterapiyi kullanıyor ve sonra kişinin kendi ardından kan ve kemik iliğinden alınan kök hücrelerinin bir enjeksiyonu ile hastalığı sıfırlıyor.

Yapılan denemede relap remitting MS hastası 100’dan fazla kişi yer aldı. Bu hastalarda MS atak ve hafifleme dönemleri arasında gidip geliyor. Hastalar dünyanın dört bir yanındaki şehirlerden – Chicago ,Amerika Birleşik Devletleri, Sheffield, Birleşik Krallık, Uppsala, İsveç ve Sao Paulo, Brezilya  seçildi.

Şimdilik en azından BBC’ye konuşan iyileşmiş bir hasta var. 36 yaşında Rotherdam Birleşik Krallık’tan bir kadın tedabi sonrasında ilk çocuğunu doğuracak kadar sağlığına kavuşmuş oldu.

BBC’nin haberine göre ,  kök hücre tedavisi olan 39 kişiden sadece birinde hastalık yeniden nüksetti. 3 yıl kök hücre terapisinden sonra, % 6’sında tedavi işe yaramazken, % 60 standart tedaviyi kabul etti.

Kök hücre nakli yapılan hastaların genel olarak semptomları iyileşti.

Kulağa güzel gelse de basın ve medya raporları halen çığır açıcı olarak değerlendirecek veriyi sağlamıyor. Bu soruları cevaplamak için tüm detaylara sahip çalışma henüz yayınlanmamıştır ve hakemli olarak değerlendirilmemiştir.

Northwestern Üniversitesi’nden Richard Burt , immunoterapi ve otoimmün hastalıklar şefi,Mayıs ayı gibi araştırmayı yayınlamayı planladığını belirtti.

BBC’de  raporlanan sonuçlar sadece ön bulgular. Halen cevaplanmamış sorular var-  Bu sonuçlar kalıcı mı? Riskler nelerdir? Ya da kim kemo ile bağışıklık sisteminin gitmediğine dair kim teminat verebilir ?

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’ da çalışmanın protokolünde bazı ciddi sorunları işaret etti. Eğer bu sıkıcı ve bürokratik geliyorsa, bir de şu açıdan bakın: birkaç ay boyunca, baş araştırmacı , göğüs enfeksiyonu ve baş dönmesi, narkolepsi gibi çeşitli durumların kötüleşmesi gibi tedavinin kötü yan etkilerini bir şekilde rapor etmeyi unutmuş olabilir mi? Yada kekemelik , hiper glisemi gibi …

Mart ayından yayınlanan bu haberden sonra, ayın sonunda Richard Burt FDA tarafından kök hücre tedavilerinde bazı ölümleri raporlamadığı için uyarıldı.

Emin olduğumuz bir şey varsa bu da tedavinin gerçekten pahalı olduğu ? BBC, hastalara 30.000 sterlin (42.000 $) ‘lık deneysel tedaviyi almasını sağladığını belirtti, ancak geçen yıldan beri araştırmayı takip eden biyomedikal bilimci ve bilim yazarı Paul Knoepfler, bazı hastalara 100.000  dolar ile 200.000 dolar arasında tedavi masrafı çıktığını belirtiyor.

Klinik tedaviler pahalı ve eğer gerçekten işe yarıyorsa ABD’de tedav i daha pahalı olacaktır. İngiltere sosyal sağlık sistemi tedavileri ödese de , bir Türk vatandaşı tedaviyi ödemek zorunda kalacaktır.

Tüm hastalar için tek isteğimiz bir an önce ucuz, yan etkisiz ve kesin bir tedavi bulunmasından yana.  Bu geliştirilen tedavi ile ilgili halen pek çok soru işareti var. FDA bu tedaviye onay vermeden denemek pek mantıklı görünmüyor.

Not: Tedavi henüz deneme aşamasında ve rapor yayınlanmadı. Tedavi deneme aşamasındadır,kesin bir sonuç yoktur. Kök hücre terapisinin büyük riskler barındırdığı belirtilmektedir.

Kaynaklar:

Futurism 

FDA warns Northwestern’s Richard Burt on reporting patient deaths, other issues in stem cell trials

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Multiple Skleroz İçin Kök Hücre Tedavisi İşe Yarıyor Mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu