Sorting by

×
BilgisayarREKLAM

Monster Gaming Notebook Çeşitleriyle Oyun Yayıncılığına Güçlü Bir Adım Atın

Dijital oyunlar ve oyunculuk, yıllar önce bugünküne kıyasla o kadar yaygın değildi. Kartuşlu oyun konsollarının hüküm sürdüğü 1990’larda bugün yayın hayatına devam etmeyen Kanal 6 adlı televizyonda, sabahın epey erken saatlerinde yayınlanan yabancı kaynaklı oyun tanıtım programları vardı. 2000’lerin başlarında yayın hayatına başlayan Teknoloji TV’deki “Oyun Stüdyosu”nda boy gösteren yapımlar ise oyun odaklı yayınların ne kadar çok izleneceğinin bir göstergesiydi. Çünkü programın yayınının sonrasında popüler forumlarda, programda tanıtılan oyunlarla ilgili zengin sohbetler gerçekleştiriliyordu. Kısacası, oyuncular yalnızca oyunları oynamayı değil oyunlara dair tanıtımları ve sohbetleri de takip etmeyi seviyordu.

İnternetin hızlanması ve yayın platformlarının ortaya çıkışı ise oyun yayıncılığı kavramının doğmasına vesile oldu. Artık oyuncular, evlerinden ve ofislerinden oynadıkları oyunları canlı olarak yayımlayabiliyor, yüz binlerce oyuncuyla paylaşabiliyordu. Fakat zaman içerisinde yayıncılığın standartları o kadar gelişti ve rekabet öylesine arttı ki standart ekipmanlarla böyle yayınlar yapmak dezavantajlı hâle geldi. İşte, tam da bu nedenle yayın esnasında güçlü donanım bileşenlerine sahip gaming laptop modellerini kullanmak gereklilik kazandı.

Canlı Oyun Yayınları Yapmak Oyun Bilgisayarı Modelleriyle Çok Kolay

Yeni nesil oyunlarla zaman geçiriyorsanız özellikle son dönemde çıkan oyunların bilgisayar donanımlarını ne oranda kullandığını biliyorsunuzdur. Özellikle çok oyunculu yapımlar, işlemci başta olmak üzere ekran kartı ve bellek (RAM) gibi bileşenlere epey yük bindiriyor. Gaming laptop markaları tarafından hazırlanan çözümler, tercih edilen modele göre oldukça yüksek performans sergilese de eski nesil ve orta karar sayabileceğimiz cihazların nefesi, oyunlara anca yetebiliyor. Bu performans sıkışıklığında oyun yayını yapmak ise pek kolay olmuyor. Zira oyun yayıncılarının sıklıkla kullandıkları OBS adlı yazılım, kullanıcılarına birçok yönden esneklik sağlasa ve sayısız imkân sunsa da hâliyle sistem kaynaklarını kullanmaktan çekinmiyor.

Neyse ki en iyi gaming laptop modellerinde kullanılan donanım bileşenleri, OBS’e özel optimizasyonlarla geliyor. Normal şartlar altında, izleyenlere aktarılan görüntünün kalitesi arttıkça işlemciye ekstra yük bindiren ve kimi zaman oynanan oyunların bile akıcılığını etkileyebilen OBS, NVIDIA’nın yeni nesil ekran kartlarıyla mutlu mesut çalışabiliyor. İşlemcinin üstlendiği görüntü işleme görevini, işlemciden alıp yeni nesil NVIDIA ekran kartlarına veren OBS, grafik birimlerindeki paralel işlem birimlerini başarıyla kullanıp yayıncıların oyun performansını etkilemeden oyun yayınlarına diledikleri gibi devam edebilmelerini mümkün kılıyor. Tabii NVIDIA’nın en güncel ekran kartları, modern gaming laptop modellerinde kendine yer buluyor.

Gaming Notebook’larla Eşsiz Oyun Videoları Hazırlamanız Mümkün

Yalnızca canlı yayınlarda değil video yakalama ve kapsamlı video düzenleme işlemlerinde de değerlendirilebilen gaming laptop modelleri, donanımlarından aldığı gücü, oyun yayıncılığına gönül verenlerin hizmetine sunuyor. Aynen OBS yazılımında olduğu gibi popüler video düzenleme araçlarına göre de optimize edilen ve gerek işlemcisini gerekse ekran kartını gerçek zamanlı görüntü düzenleme süreçlerine adayabilen oyun bilgisayarları, render aşamasında da yüz güldürüyor. Yüksek kapasiteli RAM ve yüksek okuma-yazma oranlarına sahip SSD’lerle desteklenen gaming laptop modelleri, video işleme araçlarının görüntüleri derleyip birkaç dakika içerisinde kullanıma hazır hâle getirmesini sağlıyor. Tabii render işlemlerinde bilgisayarların işlemcileri ve ekran kartları da aktif olarak kullanılıyor. Tüm bu işlemlerin ve daha fazlasının yapılabilmesini olanaklı kılan oyun birçok gaming laptop fiyatları bakımından ulaşılabilir seviyede kalıyor.

Dünyanın önde gelen işlemci ve ekran kartı üreticileriyle iş birliği hâlinde olup geliştirdiği oyun bilgisayarlarına daima en güncel donanım bileşenlerini ekleyen Monster, Türkiye’deki oyuncuların ve oyun yayıncılarının favori markası olmaya devam ediyor. Abra, Tulpar ve Semruk serisi Monster notebook modellerinde yer alan güçlü donanımlar, oyuncuların ihtiyaçlarına çözüm sunarken ekran, hoparlör, kamera gibi birimler ise yayın süreçlerinin daha konforlu olmasını sağlıyor. Siz de oyunları yüksek çözünürlükte 60+ fps oranlarında oynayıp bir yandan da bu oyunlara dair yayınlar yapmayı planlıyorsanız Monster’ın birbirinden güçlü “Canavar”ları sizleri bekliyor.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu